Затвори x
IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Ракетата-носител Vulcan Centaur е на стартовата площадка

1 октомври 2024 г. в 20:26
Последно: 1 октомври 2024 г. в 17:28

Американската компания United Launch Alliance подготвя Vulcan Centaur за втория ѝ тестов полет, планиран за края на тази седмица.

Ракетата-носител е монтирана на стартовата площадка, където в следващите дни ще бъде презаредена с гориво и ще премине последни изпитания преди старта.

Ако всичко върви по план, тя ще излети за втория си тестов полет (Cert-2) на 4 октомври.

United Launch Alliance трябва да проведе два успешни тестови полета на Vulcan Centaur, за да сертифицира новата ракета и за да може да извършва бъдещи изстрелвания за НАСА.

През юни изпълнителният директор на ULA Тори Бруно каза, че вторият полет на Vulcan Centaur няма да носи полезен товар в орбита, а вместо това ще носи манекен.


Първоначално ракетата носител трябваше да пренесе космическия кораб Dream Chaser на Sierra Space до Международната космическа станция, но този план отпаднатъй като все още не беше готов за изстрелване.

В началото на полетните тестове носителите изстрелват в космоса макети с размерно тегло (или размерна маса), които симулират реален полезен товар по отношение на маса, размери и динамика.

В някои случаи се използват опростени форми, които позволяват условно симулиране само на маса – точно това е типът товар, който ULA ще използва. Манекенът първоначално е създаден като резервен полезен товар за първото изстрелване на Vulcan, в случай на забавяне на производството на лунния спускаем апарат Peregrine на Astrobotic.

Планът за тестов полет включва също няколко маневри за тестване на степента Centaur V и оценка на някои от характеристиките. По-специално, експертите се надяват да тестват ефективността на използването на криогенно гориво.

Vulcan Centaur е разходна, двустепенна тежкотоварна ракета-носител. В стандартната си конфигурация височината ѝ достига 61,6 м, диаметърът е 5,4 м. В състояние е да достави полезен товар с тегло до 27,2 тона на ниска околоземна орбита и до 15,3 тона на геостационарна орбита.

Носачът се задвижва от двигатели BE-4, разработени от компанията Blue Origin на Джеф Безос. Vulcan е разработен като заместител на ракетите носители Atlas V и Delta IV.

Категории на статията:
Иновации