Ракът бил познат и в Древен Египет
Как и защо проклятието на съвременния начин на живот е поразило древните хора?
Британски изследователи откриха в Судан един от древните примери за човешки рак. Тъй като ракът основно се появява от замърсяване, затлъстяване, пушене и т.н., следите от това заболяване много рядко се откриват в древни останки. Поради тази причина скелет на човек, живял около 1200 г. пр.н.е., представляват огромна ценност от медицинска гледна точка.
Това е най-древният доказан случай на метастатичен рак.
„Разбирайки какви причини са предизвиквали рак в древността, ние ще можем да проясним неговата еволюция“, пояснява водещият автор на изследването – биоархеологът Михаела Биндер от университета в Дърам (Великобритания).
Находката е направена на мястото на древноегипетския град Амара в Нубия, а именно в Западна Амара (Amara West), в далечния север на Судан, на левия бряг на Нил. Там са открити много интересни неща, свидетелстващи за лошото здраве на населението по тези места и от тази епоха – времената на климатични изменения.
От 180 изучени скелета около една четвърт имат признаци на хронични заболявания на дробовете, всички имат развалени зъби, при около половината се установяват различни инфекциозни заболявания с неясна етиология и 75% от тези нещастници са починали, преди да доживеят до 35 години.
Освен това при половината от скелетите са фиксирани множествени счупвания (понякога на едно и също място), около 20% от децата вероятно са страдали от скорбут.
Човекът, починал от рак, е бил сравнително млад – не по-млад от 25 и не по-възрастен от 35 години. Ракът поразил таза, гръбначния стълб, ребрата, раменете и гръдната му кост. В добавка към всичко зъбите му били изгнили и го измъчвал хроничен синузит.
Бедният човек е бил погребан в боядисан дървен ковчег. В задгробния свят са го съпровождали скарабей от син фаянс и хранителни продукти, разложени върху достигнали до нас глинени съдове.
Ракът може да е бил предизвикан от инфекция – например нещо от рода на шистосомия (заболяване, разпространено предимно в Африка и предизвиквано от паразити, които живеят във водата) или пушек от огнище (помещенията били малки и се проветрявали зле).
Резултатите от изследването са публикувани в сп. PLoS ONE.