Растение без корени ще пътува до Луната с Artemis III
Когато астронавтите отиват на дълги космически мисии до МКС, те често си мечтаят не за шоколад или бисквити, а за пресни зеленчуци.
Това желание обаче е изключително трудно за реализиране, тъй като сегашните възможности за отглеждане на растения в Космоса са ограничени.
Въпреки това учени от цял свят работят за разрешаването на този проблем. И международната група от специалисти от изследователския консорциум Plants For Space не прави изключение.
Що се отнася до храната на МКС, приоритет се дава на онези продукти, които имат дълъг срок на годност.
Тъй като са в нулева гравитация, астронавтите са изложени на риск от загуба на мускулна или костна маса, така че те спортуват редовно и ядат висококалорични храни, за да останат здрави.
Седемгодишният проект на екипа има за цел да „преосмисли дизайна и производството на растения“ в близкото до Земята пространство.
„Когато астронавтите отиват в Космоса, те често трябва да ядат вакумирана храна, което може да бъде неприятно. Ако отглеждаме растения с пълен набор от хранителни вещества, това ще означава, че астронавтите ще могат да задоволят всичките си хранителни нужди само от растенията, които ядат“, обясни един от членовете на екипа, изследователят от Пърт Лени Кембъл-Клаус.
В допълнение към хранителната стойност, учените се стремят да гарантират, че растенията няма да произвеждат отпадъци. С други думи, астронавтите трябва да ги изядат целите.
Идеални кандидати за това са растения като мъх и водна леща – те нямат корени, а и могат да бъдат генномодифицирани.
Проблемът е, че самите растения не са вкусни, каза главният изследовател на проекта Иън Смол. Според него обаче това може да се коригира в бъдеще с помощта на биологичното инженерство.
По-сериозна трудност за отглеждането на растения в ниска околоземна орбита са условията на микрогравитация.
Затова група специалисти се опитват да симулират затворена среда в лаборатории, подобна на Космоса – в която учените могат напълно да контролират осветлението, влажността и хранителните вещества.
Резултатите от техните научни изследвания – очевидно самите генетично модифицирани растения – ще бъдат част от полезния товар, който ще отиде на Луната като част от експедицията Artemis III. Изстрелването ѝ бе отложено за средата на 2027 г.