Разгадаха лавовите вулкани на Луната
Изригванията на магма на младата Луна са се превръщали в лавови фонтани поради налягането на въглеродния оксид, изтласкващ магмата от недрата на земния спътник, се казва в съобщение на университета Браун в Провидънс (САЩ).
Капки вулканично стъкло, открити в лунния грунт, свидетелстват, че някога на повърхността на спътника ни е имало лавови фонтани. Такъв тип изригвания на Земята могат да се наблюдават на Хаваите, те възникват от наличието на газ в състава на лавата.
Когато тя се издига от недрата и достигне повърхността, газът я кара да изригва навън, подобно на пръскането на газирана напитка във всички страни, ако се разклати и се отвори капачката на бутилката.
Но какъв газ е карал нагорещените фонтани да пръскат на Луната, досега беше неизвестно. Алберто Саал (Alberto Saal) и колегите му от университета Браун са анализирали образци лунен грунт, донесени на Земята от експедициите „Аполо 15“ и „Аполо 17“, в търсене на магмени включвания и кристали оливин – основен минерал на лунния грунт. В такива включвания може да се съхранява газът, който е бил смесен с магмата при изригването.
По-рано в такива включвания вече са откривани летливи вещества, но досега изследователите не успяваха да изяснят съдържанието на въглерод в тях. Саал и колегите му използвали метода наноразмерна масспектрометрия на вторични йони, който позволява да се открият изключително малки частици в обекти с размери с дебелина на човешки косъм.
Учените изяснили, че магмените включвания в лунния грунт съдържат 44–64 милиона части въглерод. Въз основа на тези данни изследователите разработили теоретичен модел на влиянието на газовете върху движението на лунната магма на различни дълбочини и при различни налягания.
Изчисленията показали, че на ранните стадии на изригвания и на най-големи дълбочини лунната магма е изтласквана от въглероден оксид. Резултатите от изследването са публикувани в сп. Nature Geoscience.