Разкрита е природата на уникален обект в Слънчевата система
Уникалният астероид Хирон изпуска различни въглеводороди, пише Astronomy & Astrophysics. Съобщава се, че това е установено по време на наблюдения с помощта на известната космическа обсерватория James Webb.
Имайте предвид, че астрономите определят химическия състав на небесните тела по спектъра на светлината, идваща от обекти: всеки елемент в този смисъл има свой собствен отличителен „пръстов отпечатък“.
Според публикувани данни веществото на повърхността и около Хирон включва метан, етан, пропан и ацетилен.
Този астероид с диаметър около 215 километра лети около Слънцето по много издължена орбита в пространството между Юпитер и Уран.
Но всъщност… това не е астероид.
Открит е през 1977 г. и е наречен Хирон в чест на героя от древногръцките митове – мил и мъдър кентавър. Това име е избрано за него, защото подобно на кентавъра – „хибрид“ на човек и кон, това небесно тяло съчетава характеристиките на астероид и комета.
По своето местоположение той е по-близо до астероидите от Главния пояс между Марс и Юпитер, но в същото време проявява кометна активност – излъчва летливи вещества.
Междувременно повечето комети в Слънчевата система се намират или в пояса на Кайпер отвъд Нептун, или дори по-далеч – в хипотетичния облак на Оорт.
Впоследствие бяха открити още няколкостотин такива „хибриди“ между газовите гиганти и всички те започнаха да се наричат астероиди на Кентавър.
Учените подозират, че те всъщност са десетки хиляди.
Предполага се, че първоначално са дошли от пояса на Кайпер или във всеки случай от покрайнините на системата, но са се приближили под влиянието на гравитацията на най-големите планети.
Както подчертават астрономите, Хирон е не само един от първите подобни обекти, известни на науката, но и най-необичайният от тях.
Например в него се наблюдава воден лед в периоди на умерена кометна активност, но по някаква причина в него няма вода по време на най-интензивните емисии на веществото. И те също имат свой малък пръстен около него, като този на Сатурн.
Но най-важното е, че химическият му състав е абсолютно невероятен.
Интересно е, че обикновено при кометата се вижда само облак от заобикаляща материя, така наречената кома, но при Хирон се вижда самата повърхност.
Според учените този космически кентавър е получил метан, заедно с вода и въглероден диоксид, по време на формирането си преди милиарди години заедно с цялата Слънчева система, а впоследствие са възникнали пропан, етан и ацетилен.