Разкриха последствията от ледената „целувка“ на Плутон
Преди милиарди години в суровите простори на Слънчевата система се случва уникален феномен: две ледени небесни тела се събират. Те се сливат в една подобна на снежен човек структура за кратък момент, преди да се разделят и да създадат двойна система.
Това се случва с Плутон и неговия най-голям спътник, наречен Харон, пише Space.com.
Доскоро се смяташе, че Харон е възникнал по същия начин като нашата Луна: в резултат на мощен удар, когато и двете тела буквално се стопяват, а след това бавно се охлаждат и стабилизират.
Но тази концепция се основава на системи с голяма маса и високи температури, където подобни процеси имат смисъл. За малката и студена двойка Плутон-Харон тази версия се оказва невярна.
Повечето космически сблъсъци обикновено се категоризират като „удар и пропуск“ или „контакт и сливане“.
Планетарни учени от университета в Аризона излязоха с нова теория, която наричат „целувка и задържане“.
Според тази теория космическите обекти са временно свързани, след което се разминават, като същевременно запазват гравитационна връзка.
„Целувката“ в концепцията „целуни и задръж“ е много кратко сливане, което продължава от 10 до 15 часа, след което двете тела отново се разделят“, поясняват експертите.
Проучване с компютърно моделиране установило, че Плутон и Харон са оцелели след сблъсъка, запазвайки голяма част от първоначалната си структура и състав.
Това опровергава предишни теории за силно смесване и деформация. В допълнение, разделянето на телата е било придружено от значително освобождаване на вътрешна топлинна енергия, която може да играе ключова роля в образуването на подземния океан на Плутон.
Екипът вярва, че първоначалното въздействие е настъпило много рано в историята на Слънчевата система, вероятно десетки милиони години след формирането ѝ, преди милиарди години.
Спекулациите на учените за ледената „целувка“ на Плутон и Харон помагат да се намерят улики за решаването на друга стара космическа загадка: ако планетата джудже се е образувала в зората на Слънчевата система, нейният океан може да е замръзнал поради липса на топлина.
Енергията на сблъсъка и приливните сили обаче биха могли да осигурят условията течността да се задържи под повърхността на планетата.
Преди милиарди години в Космоса може да се е случило и друго невероятно събитие. Спътникът на Юпитер – Ганимед, вероятно е оцелял след сблъсък с масивен астероид, който буквално е разкъсал космическото тяло, твърдят учени.