Разкриха климатичното минало на Марс
Учени от колежа в Дармут са проучили спираловидните структури върху полярните ледени шапки на Марс, които разкриват климатичното минало на планетата.
Спиралните структури на полярните шапки на Марс, които представляват редуващи се слоеве от лед и прах, варират на дълбочина от 400 до 1000 метра и не се срещат на Земята.
Те са своеобразни, уникални климатични архиви на планетата, които могат да предоставят ценна информация за нейната климатична история.
За своето изследване екипът е анализирал нови изображения и данни, събрани през последните десет години.
Изследвани са формите на структурите върху полярните ледени шапки.
По-рано се смяташе, че подобни форми могат да бъдат причинени от катабатични ветрове. Анализът на новите данни показва, че не всички отговарят на този сценарий.
Катабатичните ветрове първоначално се движат бързо, причинявайки ерозия, а след това бързо отслабват и се забавят, причинявайки отлагане.
В резултат на това може да се очаква структурите да имат асиметрични стени, както и облачни образувания, плаващи над тях.
Проучването показало, че 80 процента от структурите наистина имат асиметрична форма, в съответствие с ефектите на катабатични ветрове. Но 20 процента не отговарят на това предположение.
Вдлъбнатините по външните краища на ледената шапка са с по-еднаква форма и може да са по-млади от тези в центъра, което предполага различен модел за тяхното формиране.
Резултатите показват, че преди около 4-5 милиона години е имало промяна в марсианския климат, която е променила водния цикъл на планетата, което пък може да е повлияло на образуването на структурите.
Това откритие също помага да се обяснят разликите в различните части на ледената шапка.
Резултатите от изследването са публикувани в Journal of Geophysical Research: Planets.