Затвори x
IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Южна Корея влиза в конкуренция със „СпейсЕкс“: Планира да изпрати сонда до Луната

9 септември 2024 г. в 15:00
Последно: 9 септември 2024 г. в 14:17

От Космическата агенция на Южна Корея – КАСА, заявиха, че имат за цел да увеличат дела си в космическата индустрия.

КАСА отвори врати през май и вече има доста амбициозни планове, а именно да превърне земята на K-pop културата в нова космическа сила, следвайки Съединените щати, Русия и Китай.

Сеул заяви, че работи да изпрати собствена сонда на Луната до 2032 г., а след това да стигне и до Марс.

От КАСА коментираха миналата седмица, че целят създаване на цяла космическа транспортна система, включително „космически проход“, за да се изправят срещу лидерите на пазара „СпейсЕкс“.

„Ние ще превърнем космическата индустрия в основна, стремим се към 10 процента глобален пазарен дял до 2045 г.“, каза Юн Йънг-бин, администратор на КАСА.

В момента транспортните тарифи за „СпейсЕкс“ варират от 2000 до 3000 долара за килограм. Много държави използват техните услуги, за да доставят хора или продукти, апаратура, до Международната космическа станция, както и да пуснат сателити в орбита.

„Ние искаме да намалим разходите за космически транспорт в рамките на ниска околоземна орбита до под 1000 долара за килограм“, коментира Юн.

В плановете на КАСА влиза и строителството на космическа обсерватория – за да подобрят прогнозите за космическото време, но и за да помогнат при бъдеща оферта за полети до Марс, пише Phys.

Създадена по модела на НАСА, от КАСА коментират, че ще действат като „аерокосмическа контролна кула“, която ще наблюдава аерокосмическата политика, сателитното развитие и космическите мисии, включително изследванията на Луната.

Южна Корея изпрати първата си лунна орбита Danuri през 2022 г. с ракета на „СпейсЕкс“. Спешно изстреля собствена ракета – „Нури“, и пусна работещи сателити в орбита миналата година, след два неуспешни опита. Сега Сеул се подготвя за четвъртото си изстрелване на ракетата „Нури“ през втората половина на 2025 г.

Категории на статията:
Орбита