Русия и САЩ обсъдиха в Москва състоянието на МКС

В Москва се проведе заседание на съвместната руско-американска комисия по МКС. Страните обсъдиха въпроси, свързани с намаляване на рисковете във връзка с течове на борда на станцията и безопасното извеждане на „космическия дом“ от орбита.
По резултатите от срещата състоянието на МКС е признато за годно за работа: тя ще може да продължи безопасно полета си и да се експлоатира в нормален режим поне до 2028 г.
Американската делегация пристигна в руската столица на 15 юли. Първата точка в програмата на посещението ѝ беше честването на 50-годишнината от полета „Союз-Аполо“.
В рамките на програмата ЕПАС съветският „Союз“ и американският „Аполо“ се срещнаха в орбита и по този начин доказаха възможността за съвместна работа в Космоса на кораби от различни системи и представители на различни станции.
Честването се състоя в Музея на космонавтиката. От американска страна с реч излезе ръководителят на Космическия център „Кенеди“, съпредседател на комисията Робърт Кабана, командир на совалката „Атлантис“ (STS-88).
Той припомни имената на героите на експерименталния полет – Алексей Леонов, Томас Стафорд и други, и заяви, че е необходимо да се продължи да се работи „ръка за ръка“ на МКС.
След това се състоя заседание на руско-американската комисия.
Основна тема на събитието бяха въпросите за това как да се намалят рисковете, свързани с изтичането на атмосфера на станцията в преходния модул, и безопасното извеждане на МКС от орбита.
Състоянието на станцията е признато за годно за работа – то позволява безопасно продължаване на полета, пише ProKosmos.
„Поне до 2028 г. станцията МКС ще се експлоатира в нормален режим. Комисията предлага да се има предвид, че данните от резултатите от научните експерименти от станцията в момента остават изключително полезни“, съобщиха от Роскосмос.
Съвместната руско-американска комисия по МКС е сформирана през 1996 г.
Основната задача на комисията е да осигурява безопасността на работата на МКС, да открива и своевременно да отстранява потенциалните рискове както за самата станция, така и за нейния екипаж.