Русия намалява присъствието си на МКС
„Роскосмос“ възнамерява да съкрати числеността на руския екипаж на Международната космическа станция /МКС/ от трима на двама души, съобщи ТАСС.
Това се налага от факта, че е намалял броят на товарните кораби, отправени към МКС. А също така „Роскосмос“ търси начини за увеличаване на ефективността на своите програми.
Така ще се намалят разходите по експлоатацията на руския отсек на космическата станция. В рамките на проекта на Федералната космическа програма за периода 2016-2025 година за нейните цели са предоставени 252,1 милиарда рубли от бюджета за следващите 10 години, а също така и 12,6 милиарда рубли от извънбюджетни източници, припомня агенцията.
Междувременно стана ясно, че полетът на американския товарен кораб „Сигнус“ до Международната космическа станция /МКС/ се отлага от месец август за месец септември.
Забавянето се налага заради обслужването и проверки на ракетата-носител на остров Уолъпс, както и заради разписанието на работата на екипажа на МКС във връзка със стартовете на пилотирани товарни кораби. Сега специалистите работят над това да осигурят на поредната мисия стартов „прозорец“ за втората половина на септември.
Беше предвидено товарният кораб „Сигнус“ да бъде изведен в орбита с ракетата-носител „Антарес-230“ от космодрума на остров Уолъпс на 22 август. Септемврийският ще бъде първият старт на „Антарес“, след аварията от 2014 година и първият на тази ракета-носител с руския двигател РД-181.
„Сигнус“ и „Антарес“ се намират на остров Уолъпс. Товарният кораб трябва да достави на МКС над 2,5 тона товари. Той ще пренесе и оборудване за извеждането в космическото пространство на миниатюрни спътници, предназначени за метеорологични наблюдения. (БТА)