Руски учени разработиха алгоритъм, който подобрява навигацията в Космоса
Руски инженери създадоха алгоритъм за подобряване на ефективността на навигацията в Космоса. Програмата позволява да се симулират подробни характеристики на обекти в околоземна орбита, като се използват данни, получени от телескопи на Земята.
Новата разработка, наред с други неща, ще подобри качеството на мониторинг на фрагменти от космически отпадъци, за да се намали рискът от сблъсъци с активни спътници, пише ТАСС.
Алгоритъмът, разработен от специалисти от Московския физико-технологичен институт (МФТИ), дава възможност за по-точно проследяване на движението на обекти в околоземното пространство, както и в рамките на цялата Слънчева система.
За тази цел изследователите внимателно са проучили как траекторията, скоростта на обектите, както и взаимодействието на светлината с атмосферата и светлочувствителните елементи на телескопите влияят върху получаването на изображения на небесни тела или фрагменти от космически отпадъци.
Въз основа на тези данни е създадена програма, която може точно да симулира как ще изглежда бързо движещ се обект, когато се наблюдава с помощта на следващ телескоп, както и с помощта на стационарна обсерватория.
Разработеният алгоритъм позволява да се анализира работата на съществуващи оптико-електронни устройства и да се използват получените данни за подобряване на тяхната работа в бъдеще.
Програмата оценява обектите на четири етапа. Първият създава изображение на областта от пространството, където се намира обектът, който се изучава. Промяната в радиацията, излъчвана или отразена от обект, докато преминава през земната атмосфера, след това се определя като функция на височината над хоризонта. Той също така оценява как радиацията се влияе от оптичните компоненти на телескопа, какви изкривявания възникват, когато светлината преминава през тях и колко фотони достигат до светлочувствителната матрица.
Създателите на алгоритъма изразиха надежда, че детайлното моделиране на работата на телескопите значително ще повиши ефективността на новите сателитни навигационни системи.
Той също така ще подобри работата на системите за наблюдение на околоземното космическо пространство, които се използват за наблюдение на различни обекти, включително фрагменти от космически отпадъци.
В светлината на бързо нарастващия брой отломки от изведени от експлоатация сателити в ниска околоземна орбита, това е особено важно, подчертават учените.