Сахара спъва развитието на слънчевата енергия в Европа

Европа все повече залага на използването на слънчева енергия, но сахарският прах се превръща във все по-сериозна пречка.
Всяка година Сахара изхвърля милиарди тонове фин прах в атмосферата. Десетки милиони тонове от този прах достигат до европейските страни.
Тези частици разсейват и абсорбират слънчевата светлина, което намалява интензивността на радиацията на земната повърхност и дори допринася за образуването на облаци.
Всички тези фактори имат отрицателно въздействие върху работата на фотоволтаичните системи.
Проучване анализира данни от повече от 46 прашни бури в Сахара между 2019 и 2023 г. и обхваща както Централна Европа, така и южноевропейските страни Португалия и Испания, Франция, Италия и Гърция.
Изследователите са установили, че традиционните инструменти за прогнозиране, използващи статични данни за аерозолна климатология, често предоставят неточни прогнози по време на прашни бури.
И препоръчват интегрирането на данни за праховото натоварване в реално време в моделите за прогнозиране, за да се планира по-надеждно използването на слънчева енергия и по-добре да се справят с промените, причинени от атмосферния прах.
Освен атмосферното въздействие, изследователският екип посочва и дългосрочното въздействие на праха върху физическата инфраструктура на слънчевите панели, включително замърсяване и ерозия. Те могат допълнително да намалят ефективността и да увеличат разходите за поддръжка.
Целта на изследването е да бъде подобрено управлението на възобновяемите енергийни източници. Това би могло да се превърне във важна отправна точка за проектирането на нов вид фотоволтаични системи.