Сателитите Reflect Orbital ще „доставят“ слънчева светлина до всяка точка на Земята
Американският стартъп Reflect Orbital предложи използването на сателити в ниска околоземна орбита за отразяване на слънчевата светлина, изпращайки я до всяка точка на Земята, независимо от времето на годината или деня.
Това би осигурило на човечеството допълнителни енергийни резерви.
Въпреки факта, че проектът все още е в етап на разработка, компанията е получила повече от 30 хиляди заявления за предоставяне на услугата.
Слънцето е неизчерпаем източник на ресурси, но производството на слънчева енергия се контролира трудно. Слънцето се скрива през нощта, понякога не се вижда от облаците и свети по-слабо през зимата. В Reflect Orbital са уверени, че постоянното наличие на слънчева светлина ще отвори безкрайна, евтина и чиста енергия за човечеството.
За да реализира плановете си, компанията планира да постави 57 спътника в слънчево-синхронна околоземна орбита.
Космически апарат с тегло 16 кг ще преминава над всяка точка на Земята два пъти на ден.
На борда ще бъдат поставени огледала с площ 9,9 х 9,9 м, изработени от милар, отразяващ материал на базата на полиестерни влакна. Те ще улавят слънчевата светлина, ще я събират в лъч и ще я насочват към желана точка на планетата, определена от клиента.
През лятото на 2023 г. Reflect Orbital тества своите огледала в балон от височина 3 км. Те успяха да генерират 500 W енергия на 1 кв. м слънчев панел. Тази мощност е достатъчна за захранване на малки и средни устройства като лаптоп, телевизор или вентилатор.
Очаква се 57-те сателита да осигурят допълнителни 30 минути слънчева светлина за електроцентралите.
Това е много добър вариант сега, когато потреблението на енергия по света расте бързо и слънчевите панели стават все по-достъпни за потребителите: цените им са паднали с 90% през последните 15 години. А ефективността им продължава да се подобрява благодарение на напредъка във фотоволтаичните технологии.
От Reflect Orbital вярват, че услугите им могат да бъдат полезни за създаването на нови слънчеви електроцентрали, тъй като компанията ще осигури възможност за използване на слънчева енергия дори през нощта.
Според основателя и изпълнителен директор на Reflect Orbital – Бен Новак, целта е да бъде опростен процесът на получаване на слънчева светлина.
„Отидете на нашия уебсайт, предоставете вашите GPS координати и ние ще ви осигурим слънчева светлина след залез слънце“, казва той.
Компанията планира да изведе в орбита първия спътник с рефлектор в края на 2025 г.
Междувременно експерти работят за подобряване на технологията и нейното тестване. Това обаче не им пречи да приемат първите поръчки за „доставка“ на слънчева светлина. Можете да направите поръчка за предоставяне на услугата на уебсайта или чрез мобилното приложение.
В приложението трябва да посочите желаното място, където да бъде насочен лъчът и да изберете неговия интензитет. Заявления ще се приемат до октомври.
От компанията коментират, че до 25 август 2024 г. повече от 31 хиляди души вече са направили поръчки. Цените обаче все още не са посочени.
Много експерти са скептични относно идеята. Според тях е твърде вероятно компанията да претърпи провал, защото предишни опити за отразяване на слънчевата светлина от космоса са се провалили. Единственото изключение е експеримент на руски инженери, наречен „Знаме“.
През 1993 г. от космическата станция „Мир“ беше изстреляно слънчево платно, оборудвано с гъвкав рефлектор с ширина 20 м. Тогава беше възможно да се създаде ярък лъч с ширина 8 км, който премина през Европа – от Южна Франция до Западна Русия, със скорост 8 км/сек. Следващото такова устройство обаче беше повредено на етап на стартиране и проектът беше замразен заради високата цена.
Освен това астрономите са загрижени, че рефлекторите могат да светят твърде ярко и по този начин да пречат на наблюденията на звездното небе.
В момента „СпейсЕкс“ вече е обвинен в същото – яркостта на сателитите „Старлинк“ е пет пъти по-висока от тази на конвенционалните космически кораби.
От Reflect Orbital обаче разсейват тези съмненията, твърдейки, че огледалата са проектирани да избягват допълнително светлинно замърсяване.