Затвори x
IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Създадоха най-точния термометър в света

19 август 2024 г. в 09:35
Последно: 19 август 2024 г. в 09:35

Изследователи от Калифорнийския университет в Ървайн са постигнали значителен напредък в областта на наномащабните материали, разработвайки нов тип термометър. Устройството може да измерва температурата в невероятно малък мащаб.

Материалът, използван за термометъра, променя цвета си в зависимост от температурата и може да намери приложение в различни научни области, пише Knowridge.

Иновацията, създадена от професор Макс Аргуила и неговия екип, е описана подробно в списание Advanced Materials и бележи значителен скок в технологията за измерване на температурата в наномащаба.

Новият материал е описан като едноизмерна субстанция с наномащаб, която се държи като „микроскопични пръстени на настроението“, казва професор Аргуила.

Тези малки термометри променят цвета си в отговор на промените в температурата, което позволява прецизно калибриране и точни показания в наномащаба.

Такова прецизно наблюдение на температурата може да ни помогне да разберем по-добре процесите в области като биология и електроника, където температурата играе критична роля, казват авторите.

Материалът е създаден чрез отглеждане на кристали, които, когато се гледат под микроскоп, приличат на малки спираловидни структури, подобни на миниатюрни слинки (популярна играчка).

Изследователският екип първоначално е проучил реакцията на материала на топлина. Експериментите показват, че кристалите последователно променят цвета си при промяна на температурата, от светло-жълто при изключително ниски температури до червено-оранжево при по-високи температури.

За да подобрят допълнително технологията, изследователите са разработили метод за производство на наноразмерни проби чрез използване на лепяща лента за отлепване на малки парчета от големи кристали.

Тези наномащабни термометри могат да бъдат интегрирани в други материали или повърхности. Това ги превръща в универсални инструменти за различни приложения, чувствителни към температурата.

Новият материал може да намери приложение в области, където е необходим прецизен температурен контрол, като диагностика на заболявания и мониторинг на заболявания.

Категории на статията:
HiTech