Създадоха първия в света сърдечен органоид, способен на хемопоеза
Учени от изследователската лаборатория за биотехнологии и изкуствени органи в Хановерското медицинско училище (Германия) създадоха първия в света сърдечен органоид, способен на хемопоеза.
Органоидите са мини-органи, с размер само няколко милиметра, съставени от групи клетки, култивирани в лаборатория. Те са важни за медицински изследвания.
През 2021 г. научен екип създаде органоид, който образува сърцето. Въпреки това, той не можеше едновременно да имитира развитието на органа и хемопоезата.
През следващите години учените добавиха допълнителни фактори и създадоха хематопоетичен органоид. Дадено му е името BG-HFO.
Мини-сърдечни клетки са получени от човешки плурипотентни стволови клетки.
Известно е, че такива клетки са способни да се размножават неограничено и да образуват клетки от всякакъв тип. Използвайки биологични или химични сигнали, учените им повлияли по такъв начин, че те се превърнали в „модел“ на сърцето за 10-14 дни.
Органоидите са сложни структури, съдържащи най-малко седем различни, ясно структурирани типа клетки и тъкани. Те имитират външния вид на органа по време на естественото ембрионално развитие.
Новите „модели“ също съдържат слой от ендотел, който покрива кръвоносните съдове. От него се образуват хематопоетичните клетки.
Откритието ще позволи на учените да наблюдават как се осъществява взаимодействието между тъканите в процеса на хемопоеза.
Органоидът може също така да покаже как различни инфекциозни заболявания засягат сърцето, защо се образуват дефекти и какъв ефект имат лекарствата, съобщава Nature Cell Biology.
Преди това учените отгледаха химероидни мозъци от клетки на петима души. В бъдеще броят на донорите може да нарасне до стотици. Това ще позволи създаването на модели с богато генетично разнообразие.