Затвори x
IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Сензационно откритие на мястото, където е възкръснал Христос

26 юли 2024 г. в 11:50
Последно: 26 юли 2024 г. в 11:50


Археолози са открили изгубен олтар на мястото, където, според легендата, е бил погребан и възкръснал Исус, пише Daily Mail.

Удивителното откритие е било направено случайно, когато строители обърнаха огромна плоча, която през цялото това време е била облегната на стената на църквата на Божи гроб в Йерусалим.

Каменната плоча, с дължина 2,5 метра и ширина 1,5 метра, е украсена с ленти, което е обичайна римска практика през Средновековието.

Изследователите смятат, че са открили олтар, който е осветен през 1149 г. Преди това историците смятаха, че олтарът е бил унищожен при пожар през 1808 г.

„За историците това откритие е сензационно по много начини. Първо, плочата е останала „скрита“ на видно място в толкова интензивно изследвана и проучена сграда като църквата на Божи гроб. Плочата е била пред очите на хиляди поклонници и туристи всеки ден“, казва екипът от учени от Австрийската академия на науките, направили откритието.

Смята се, че църквата на Божи гроб е мястото, където е бил разпнат и погребан Исус. Около 4 милиона души посещават това място всеки ден.

Църквата е построена на мястото на римски храм, посветен на богинята Венера през 335 г. сл. Хр. Строежът е по нареждане на римския император Константин I. Тогава е намерена гробница, която може да е принадлежала на Исус.

През следващите векове църквата на Божи гроб е атакувана и разрушена – първо от персийската армия през 614 г., след това през 1009 г., а след това задната част е изгорена през 1800 г. От този момент олтарът се смятал за изгубен.

През вековете туристите са рисували по предната част на плочата, което може да е и причината тя да е била пренебрегвана. Но на обратната ѝ скрита страна са запазени уникални декорации, така наречените „косматески“.

„Това е специална техника за изработка на мраморна мозайка, практикувана от майсторите в Рим, които са предавали това умение от поколение на поколение. Характерно за техниката е възможността да се украсяват големи повърхности с малко количество ценен мрамор“ казват изследователите.

„Майсторите са свързвали малки мраморни парчета с изключителна прецизност, създавайки сложни геометрични модели и орнаменти“, допълват експертите.

Категории на статията:
Археология