Ще спаси ли човечеството реколтата от банани?
Международен екип от учени откри причината за загубата на реколтата от банани „Кавендиш“, която може да се окаже изправена пред пълно изчезване. Резултатите от изследването са публикувани в списание Nature Microbiology.
Учените са изследвали произхода на вариант на патогена Fusarium oxysporum f.sp. Cubense, наричан още тропическа раса 4 (TR4). (Това се отнася до „расата“, т.е. рода, разновидността на гъбичките, които причиняват заболяването, и всяка „раса“ съответства на собствения си генотип на бананите).
Патогенът причинява фузариозно увяхване (панамска болест). По време на изследването са секвенирани и анализирани 36 щама на Fusarium oxysporum.
В статията се отбелязва, че TR4 не е потомък на щама, който унищожи банановите култури „Грос Мишел“ в средата на миналия век. Новият вариант е инфекциозен, заради допълнителни гени, свързани с производството на азотен оксид.
Ако обаче тези два гена бъдат премахнати, вирулентността на щама намалява – точно това планират да направят учените, за да спрат разпространението на проблема.
Предвижда се използването както на генетични, така и на химични методи.
В същото време биолозите предупреждават: не можете да разчитате на един-единствен сорт. Само разнообразието ще предпази плодовете от болести.
Почти всеки банан, който купуваме в магазините днес, е от сорт „Кавендиш“. Сортът представлява 99% от общия експортен пазар за развитите страни.
„Кавендиш“-ът е разработен през последната четвърт на XX век и се смяташе, че е устойчив на различни заболявания, за разлика от „Грос Мишел“, сорт, който беше унищожен от гъбички.
Въпреки това през 90-е години на миналия век се появи ново огнище – болестта мигрира от Югоизточна Азия към Африка и Централна Америка.
Стана ясно, че гъбата е еволюирала и е започнала да засяга дори бананите с имунитет към предишния щам.
До 2015 г. гъбата е достигнала ферми в Куинсланд (Австралия), Индия, Китай, Близкия изток, Африка и Южна Америка.
Сега научната общност разбира, че простата селекция не е достатъчна. Налага се да бъдат използвани генетични методи.
Остава само да бъдат преодолени стереотипите на част от населението за ГМО продуктите. В противен случай привържениците на тези митове ще останат без банани, казват учените.