Ще станем ли свидетели на изчезването на Големия бариерен риф
Климатичната криза, надвиснала над планетата, не само донесе невероятни горещи вълни и суша, но остави своя отпечатък и върху световните океани.
Изследователите регистрираха рекордна загуба на корали в Големия бариерен риф и смятат, че приближаваме „необратима точка“, пише Daily Mail.
Учените бият тревога заради опасенията, че най-големият клъстер от коралови рифове в света, простиращ се на 2300 километра по източното крайбрежие на Австралия, е застрашен толкова много, че може да няма връщане назад.
Причината за уязвимото положение на коралите е, че Големият бариерен риф е бил многократно засегнат от глобалното затопляне.
В ново проучване учени от Австралийския институт по морски науки (AIMS) изследваха рифа и в някои части от него регистрираха най-високата смъртност на коралите в историята.
Центърът за морски изследвания, който започна да наблюдава рифа през 1985 г., изследва 19 рифа в известния регион между август и октомври тази година.
Резултатите показват, че през този период 12 от 19-те са претърпели спад в „кораловата покривка“ – зоната на рифа, покрита с живи корали.
Учените са установили, че 72% от коралите в един риф са умрели, като основната причина за това е повишаване на температурите, причинено от изменението на климата, както и два циклона и наводнения.
Данните също така показват, че тази година изследователите са наблюдавали петото масово избелване на рифа през последните осем години.
Нещо повече, последният кръг от подводни проучвания изследва само три от 11-те секции или „сектора“ на Големия бариерен риф, така че общата картина може да е още по-лоша.
Експертите казват, че основната причина за загубата на корали е топлинният стрес, причинен от изменението на климата.
Според водещия автор на изследването, д-р Майк Емсли, излагането на постоянна топлина, замърсяване и отливи вероятно ще накара коралите да изместят водораслите, което ги кара да станат напълно бели, процес, известен като „избелване“.
За съжаление, ако горещите вълни продължат да засягат района, водораслите няма да се върнат и коралите ще продължат да умират.
Обилните валежи могат също да намалят солеността, от която коралите се нуждаят, за да оцелеят, докато големите бурни вълни могат да причинят сериозни физически щети на рифовете. Всичко това застрашава Големия бариерен риф с пълно изчезване.
В Големия бариерен риф е имало пет случая на масово избелване – през 1998 г., 2002 г., 2016 г., 2017 г., 2020 г., 2022 г. и сега, през 2024 г.