Сингапур автоматизира технологията за създаване на роботи от обикновени хлебарки
Машинни инженери от Технологичния университет Нанянг в Сингапур автоматизираха процеса на сливане на живи хлебарки и електроника, за да създадат насекоми-киборги, като значително ускориха процеса. Роботизираната ръка за микрочипиране на хлебарки е описана в статия на сървъра за предпечат на arXiv.
Преди това същият екип разработи електронна система за дистанционно управление на хлебарки, която може да контролира поведението на насекомите, без да ги наранява.
Хлебарки-киборги могат да бъдат използвани в спасителните служби.
Те могат лесно и бързо да се придвижват през зона на бедствие, да намират жертви и да съобщават местоположението им, както и да им доставят животоспасяващи провизии, преди да пристигне човешка помощ.
Като живи организми, спасителите-хлебарки са ефективни в реалния свят и в същото време изпълняват задачи, получени чрез имплантирана електроника.
Експериментите показват, че процесът на свързване на електроника към хлебарка изисква време, търпение и сръчност – отнема около 30 минути, за да се направи едно насекомо киборг.
Изобретателите планират да създадат армии от такива хлебарки, наброяващи стотици и хиляди единици, така че ръчното сглобяване по никакъв начин не е подходящо за тези цели.
Автоматизираният производствен процес се осъществява по следния начин:
Хлебарката се упоява с въглероден диоксид и се поставя върху платформа, която я притиска с метални държачи, за да улесни достъпа до желаните части от тялото.
Програмираната система за компютърно зрение след това определя къде трябва да бъдат свързани електродите. И предава тази информация на роботизирана ръка, обучена да вземе необходимата електроника и да я прикрепи към хлебарка.
Когато всичко е готово, щифтовете се отстраняват, освобождавайки киборга.
Целият процес отнема 68 секунди. Качеството на „продукта“ не е по-лошо, отколкото при ръчно сглобяване.
Снимка: arXiv (2024)
Бъдещите планове на разработчиците включват намиране на начин да направят автономни хлебарки-киборги. Досега опитът за дистанционно управление на стотици насекоми едновременно не е успешен.