Слънчеви панели на базата на бактерии: Бъдещето на зелената енергия
Въпреки нарастващата популярност на слънчевите и вятърните електроцентрали, съвременната зелена енергия далеч не е идеална.
Силиконовите слънчеви панели имат редица недостатъци.
Учените обаче смятат, че светът може да е на прага на нова ера в производството на слънчева енергия.
Всичко това се дължи на факта, че традиционните панели могат да бъдат заменени от батерии, в които енергията ще се генерира от бактерии, способни да преобразуват слънчевата светлина в електричество.
Използването им не само ще подобри екологичността и ефективността на енергийните системи, но и ще помогне в борбата с изменението на климата, пише mywatt.
Слънцето е естествен източник на колосална енергия, която е достъпна на Земята. Все още обаче няма ефективни методи за превръщането ѝ в електричество.
Учените работят за подобряване на ефективността на съществуващите панели, планират да изстрелят електроцентрала в космоса и разработват други технологии.
Една такава област са биофотоволтаиците (BPV).
Това е иновативна технология, която съчетава биология и електроника.
В основата на такива системи са фотосинтезиращи микроорганизми, които подобно на растенията използват слънчевата светлина, за да преобразуват водата и въглеродния диоксид в кислород и енергия.
Въпросният микроскопичен организъм е известен като Synechocystis.
Тези цианобактерии са прекарали милиарди години в усъвършенстване на способността си да улавят ефективно слънчевата енергия. Разделяйки водните молекули с негова помощ, те генерират електрони, което им позволява да се използват за генериране на електричество.
За разлика от силициевите слънчевите панели, биологичните системи имат редица уникални свойства.
На първо място, „живите“ панели са способни да се „самомонтират“, „саморемонтират“ и да поддържат своята работа без външна намеса.
Друг голям плюс е, че бактериите едновременно произвеждат енергия и абсорбират въглероден диоксид от атмосферата, което ги прави инструмент с двойно предназначение.
Така че, в допълнение към генерирането на електричество, те могат да помогнат в борбата с изменението на климата.
Една от основните цели на скорошно проучване, публикувано в Environmental Science and Ecotechnology, беше да се определи дали производството на енергия засяга биологичните функции на бактериите.
Резултатите от експеримента бяха впечатляващи. Бактериите продължиха да растат и да се размножават дори при постоянно генериране на електричество.
Способността им да абсорбират въглероден диоксид и да отделят кислород остава същата.
Тоест организми, адаптирани чрез пренасочване на излишните електрони, без да компрометират собствените си нужди.
Това откритие предполага, че „живите“ слънчеви панели могат да функционират, без да нарушават естествените биологични процеси. Това означава, че базираните на тях батерии теоретично могат да работят вечно.