След 10 години ще си съвсем различен човек
Мислите си, че ще останете същата личност, каквато сте сега, и след 10 години. Че ще ви изнася сегашната ви работа, сегашният живот и че все така ще ви харесва татуировката, която сте си направили…
Много хора разбират какво се е променило в миналото, но малцина осъзнават, че той или тя ще станат друг човек в бъдеще.
Най-добрият начин да се разбере това е да се попитат хората как ще се променят в близкото десетилетие, а след това да се чака и да се разбере дали са били прави. Проблемът е само, че трябва да се чака 10 години. Затова учените от Харвардския университет и университета на Вирджиния в САЩ решили да проведат запитване сред 19 000 души на възраст от 18 до 68 години. Всички участници отговаряли на въпроси, отнасящи се до тяхната личност, ценности и предпочитания. След това оценявали себе си по същите критерии 10 години назад и 10 години в бъдещето.
Оказало се, че повечето хора чувствали, че са се променили силно за последните десет години, но смятали, че няма да се променят в следващите десет. Така например 40-годишните, които оценявали себе си в миналото, смятали, че са се променили много повече, отколкото 30-годишните, които трябвало да предсказват как ще се променят самите те след десет години.
Учените нарекли това явление „илюзия за края на историята”, тъй като хората смятат, че престават да се променят с възрастта и ще си останат такива и в бъдеще. Тази илюзия се наблюдава в младежка и средна възраст, независимо че животът постоянно се променя.
„Илюзията за края на историята” може да се обясни с два фактора. Първо, на хората им е удобно да смятат, че познават сами себе си и че бъдещето е предсказуемо, затова смятат настоящето за постоянно. Второ, по-сложно е да си представиш бъдещето, отколкото да си спомниш миналото, и затова грешно смятаме, че не се променяме.
Ако искате да разберете какви ще сте след 10 години, най-добре е да се замислите какви сте били преди 10, за да осъзнаете една напълно различна версия на самите себе си.
Жизнените периоди и кризите на човека
Още в началото на ХХ век немският психолог Ерик Ериксън предлага 8 стадия на развитие, през които преминават всички хора. Той смята, че хората продължават да се развиват и се променят през целия живот и на всеки от тези 8 етапа в живота се сблъскваме с кризи, които трябва да преодоляваме, за да преминем на новия етап. От това зависи как ще се развива животът ни.
Младенческа възраст (от раждането до 1 година) – доверие против недоверие
Ранно детство (от 2 до 3 години) – автономия и независимост против съмнения
Възраст на играта (от 3 до 6 години) – инициатива срещу чувство на вина
Латентен период (от 7 до 12 години) – трудолюбие против непълноценност
Юношеска възраст (13–19 години) – идентичност на личността срещу объркване на ролите
Ранна зрялост (20–24 години) – близост срещу самота
Средна зряла възраст (25–65 години) – производителност срещу застой
Късна зряла възраст (над 65 години) – цели на личността срещу отчаяние
За да бъде човек щастлив и успешен в живота, е необходимо да преодолява всяка криза, характерна за всяка възраст. Ако не се решават тези конфликти, се развиват отрицателни черти на характера, които пречат в живота. Но както твърдят психолозите, никога не е късно да се върнеш и да проработиш своите конфликти.
Източник: LiveScience