След 30 г.: Уран попадна в обективите на телескопите по време на рядко затъмнение

Международен екип от астрономи се възползва от уникалната възможност, предоставена от планетата Уран – да я изследва, докато минава пред далечна звезда.
Използвайки космическия телескоп Webb, експертите са успели не само да определят температурата и състава на атмосферата на ледения гигант, но също така да реконструират еволюцията му през последните 30 години.
Астрономите наричат преминаването на една от планетите пред далечна звезда звездно затъмнение.
В този момент се случва приблизително същото като при „класически“ транзит. Планетата е „осветена“, в резултат на което известно време може да се наблюдава нейната атмосфера, а при външните светове на Слънчевата система — и техните пръстени. Което, разбира се, отваря поле за научни изследвания.
С Уран такова щастливо събитие се случи на 7 април.
Екипът, наблюдавал звездното затъмнение, включваше повече от три дузини астрономи от различни части на света. Но тъй като явлението можеше да се наблюдава само от Северна Америка, учените от НАСА изиграха ключова роля в изследването.
Звездата, пред която „дефилира“ Уран, се намира на разстояние около 400 светлинни години. От началото до края на затъмнението измина малко повече от час.
Благодарение на това 18 наземни и космически обсерватории, участващи в наблюденията, успяха да измерят последователно светлинната крива на звездата няколко пъти, получавайки „снимки“ на атмосферата на Уран на редица ключови височини.
Сега учените тепърва започват да анализират събраните данни (което вероятно ще отнеме няколко месеца).
Можем да кажем обаче, че това изследване ще позволи да бъде направен пробив в изучаването на ледения гигант.
Няма да се наложи да чакаме тридесет години за следващото ярко затъмнение на Уран – то се очаква през 2031 г. Освен това звездата, която ще покрие в началото на следващото десетилетие, ще бъде още по-ярка. А към наблюденията да се присъедини и телескопът „Нанси Грейс“.