Затвори x
IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Сондата “Европа Клипер” получи разрешение за изстрелване

10 септември 2024 г. в 21:11
Последно: 10 септември 2024 г. в 21:12

Сондата “Европа Клипер” на НАСА, която ще изследва една от най-големите луни на Юпитер – Европа, премина успешно ключови тестове. Започва последната триседмична подготовка на устройството за изстрелване, което е насрочено за 10 октомври.

През последните месеци специалистите са проучвали дали транзисторите, използвани в различни части на космическия кораб, могат да се справят с радиационната среда около Юпитер.

Проведените тестове са потвърдили, че транзисторите ще издържат на тежките условия. И дори да има технически проблем, това няма да повлияе на работата на сондата.

По време на един етап от тестовете през май експертите бяха притеснени, че апаратът, чието създаване струва около 5 млрд. долара, може да не достигне Юпитер, заради технически неизправности.

Първоначалните тестове потвърдиха, че транзисторите наистина се провалят при по-ниски нива на радиация. В продължение на четири месеца инженерите са правили тестове, за да разберат как евентуалната повреда ще се отрази на другите системи.

Последните тестове обаче са показали, че нито една от системите на “Европа Клипер” няма да бъде повредена, ако транзисторите спрат да работят по време на полета. Това означава, че мисията ще върви по план дори в случай на авария, уверяват от НАСА.

Успешното завършване на ключовите тестове позволява на “Европа Клипер” да премине към последния етап от предстартовата подготовка.

Космическият кораб ще бъде зареден с гориво след което ще отиде за общо сглобяване и тестване с ракетата носител Falcon Heavy на „СпейсЕкс“.

Europa Clipper трябва да бъде изстрелян на 10 октомври от Космическия център „Кенеди“ в Кейп Канаверал, Флорида.

Основната цел на сондата е да определи дали ледената повърхност на Европа – четвъртият по големина и шестият най-отдалечен спътник на Юпитер, крие условия за образуване на живот.

Учените смятат, че на 20-30 км под леда на Европа се крие гигантски океан, два пъти по-голям от обема на океаните на Земята.

Категории на статията:
Слънчева система