Затвори x
IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Изстрелване в Космоса: „СпейсЕкс“ достигна числото 100

21 октомври 2024 г. в 13:30
Последно: 21 октомври 2024 г. в 14:20

Миналият уикенд беше изключително продуктивен за американската компания „СпейсЕкс“. Компанията осъществи две успешни изстрелвания на Falcon 9 и изведе общо 40 космически кораба в орбита.

Половината от тях са комуникационни сателити OneWeb на британската компания OneWeb, а втората половина са устройства Starlink. Благодарение на тези изстрелвания общият брой изстрелвания, които „СпейсЕкс“ успя да осъществи тази година, достигна числото 100.

Първото изстрелване на ракетата Falcon 9 се състоя в събота, 19 октомври, от Pad SLC-40 в базата в Кейп Канаверал, Флорида. Бяха изстреляни 20 сателита Starlink v2 Mini в ниска околоземна орбита. Изстрелването беше успешно, всички устройства бяха разположени в Космоса.

Първата степен на ракетата B1076, която беше използвана за 17-и път, направи вертикално контролирано кацане на платформата Just Read The Instructions (JRTI) на 618 километра от мястото на изстрелване.

За „СпейсЕкс“ това беше 99-ото изстрелване за 2024 г., 382-ро изстрелване на ракетата Falcon 9 и 398-мо изстрелване за всички времена.

Юбилейното, стотно, изстрелване се състоя на следващия ден, 20 октомври. Ракетата беше изстреляна от стартовата площадка SLC-4E в базата „Ванденберг“, Калифорния. На борда е имало 20 комуникационни спътника OneWeb, разработка на британската телекомуникационна компания Eutelsat OneWeb. Общата маса на полезен товар е 2954 килограма.

Разгръщането на сателитите в полярна орбита започна 59 минути след изстрелването и отне 20 минути. По-късно компанията потвърди, че всички устройства са били доставени в Космоса, изстрелването на OneWeb-20 е успешно. Първата степен на ракетата B1082, за която това беше седми полет, кацна на площадката LZ-4.

Междувременно по-рано стана известно, че „СпейсЕкс“ иска да ускори предаването на данни Starlink десетократно – от 100 Mbit/s на 1 Gbit/s. Това се посочва в заявлението на компанията, подадено до Федералната комисия по комуникациите на САЩ.

Категории на статията:
Орбита