Светкавици на Луната: Какво ги е предизвикало
Японският астроном Даичи Фуджи засне няколко светкавици, които се случиха на Луната през последните дни.
Той ги е снимал със специално настроена камера, която не улавя детайли от повърхността на земния спътник, но е в състояние да улови ярки пръски, създадени от падащи метеорити на фона на лунния диск.
Учените, анализирайки изображенията, предполагат, че светлинните следи са оставени от падащи метеорити от потока Джеминиди.
Това е известен метеорен дъжд, който Земята преживява всяка година в средата на декември. Пикът му настъпва на 13-ти. Дъжд от метеоритни частици пада не само върху нашата планета, но и върху нейния спътник, както се вижда от кадрите на Фуджи.
Наблюденията са полезни от тази гледна точка, че дават информация на хората, които ще строят бъдещите лунни бази. Защото трябва да помислят и за метеорна защита.
По-голямата част от енергията от падането се превръща в топлина и отива за образуването на кратер, малка част произвежда светкавица, която е много трудно да се види с нормални настройки на камерата и телескопа.
Според НАСА метеоритите се блъскат в Луната със скорости, вариращи от 20км/с до 72 км/с. Скала с тегло само 5 кг може да създаде кратер с диаметър над 9 метра и да изхвърли 75 тона лунна почва.