Световният ден на астероидите отбелязва своята десета годишнина

На 30 юни отбелязваме 10-ата годишнина на Световния ден на астероидите. Ежегодно събитие, подкрепено от ООН, в което партньорите работят за повишаване осведомеността на обществото за астероидите, тяхната научна стойност и как човечеството работи за намаляване на рисковете, породени от тези блуждаещи тела в Слънчевата система.
Датата съвпада с годишнината от събитието в Тунгуска през 1908 г., при което голям метеорит експлодира над Сибир, поваляйки милиони дървета и предизвиквайки горски пожари.
Програмата „Виртуален телескоп“ обяви пряко предаване по повод Световния ден на астероидите на 30 юни, в което ще се показват в реално време изображения на астероиди, близки до Земята, като същевременно ще се обсъждат характеристиките и рисковете от сблъсък, които представляват тези загадъчни парчета древни отломки.
Предаването ще се излъчва на канала на „Виртуален телескоп“ в YouTube – ще започне в 17:00 ч. EDT (21:00 ч. GMT) на 30 юни и ще бъде безплатно за гледане.
Нашата планета носи белезите от безброй древни астероидни удари, най-големият от които – като удара в Чиксулуб – е предизвикал изчезването на безброй видове, променяйки необратимо еволюционната траектория на живота на Земята.
За щастие, такива събития са изключително редки.
От над 30 000 обекта близо до Земята, които са открити и проследени досега, не се очаква голям астероид да удари нашата планета през следващите 100 години, според Центъра за изследване на обекти близо до Земята на НАСА.
Защитата на планетата от предстоящ сблъсък с астероид може би някога е била тема на холивудски научнофантастични филми, но през последните десетилетия международната научна работи реално в тази посока.
Всяка година се провежда Конференция за планетарна отбрана, на която НАСА, ЕКА и партньорите им работят за предотвратяване на хипотетичен сблъсък с астероид.
Разбира се, подготовката се простира далеч отвъд симулациите на маса.
През септември 2022 г. тестът на НАСА за пренасочване на двойната астероидна система (DART) влезе в историята.
Мисията доказа, че кинетичното въздействие може значително да отклони траекторията на малко тяло от Слънчевата система и така може да бъде жизнеспособна стратегия за защита на Земята.
Освен това телескопичните очи постоянно сканират нощното небе в търсене на доказателства за потенциално опасни обекти близо до Земята, които се движат срещу звездното поле отвъд нея.
През следващите години тези усилия ще бъдат значително подкрепени от мощното телескопично око на обсерваторията „Вера Рубин“.
Основната мисия на обсерваторията „Рубин“ е да сканира цялото нощно небе на южното полукълбо от своята наблюдателна точка на върха на планината Серо Пачон в Чили, в опит да хвърли светлина върху мистериозната сила, известна като „тъмна енергия“, и невидимата съставка на Вселената, наречена „тъмна материя“.
Въпреки това, първоначалните наблюдения на обсерваторията подчертават и нейните възможности като ловец на астероиди.