Способността да направите тази поза е индикатор за възрастови промени
В нов експеримент, проведен от Mayo Clinic (Минесота, САЩ), съвместно с експерти от Тайван, способността на възрастните хора да поддържат баланс е сравнена с други нервно-мускулни параметри като сила на захвата на ръката, сила на разгъване на коленете и скорост на походката.
В проучването са участвали 40 души над 50-годишна възраст: 20 от тях са под 65-годишна възраст, а останалите са преминали този праг.
Най-възрастните доброволци са били на възраст над 80 години.
В експеримента не са били допуснати лица със затлъстяване (индекс на телесна маса над 35), патологии на гръбначния стълб, нервно-мускулни нарушения и затруднения в ежедневните дейности.
Участниците са изпълнили серия от упражнения, свързани с конкретни параметри.
След като са анализирали резултатите, учените са установили, че всички параметри се влошават с напредването на възрастта на субектите, но способността да стоят на един крак регресира най-бързо.
Времето, през което човек може да поддържа баланс, намалява с 2,2 секунди на недоминиращия крак и с 1,7 секунди на доминиращия крак при мъжете и жените в едно и също десетилетие от възрастта.
В същата тази възраст силата на захват на доминиращата ръка е намаляла с 3,7%, а силата на разгъване в коляното е намаляла с 1,4%.
Освен това и двата показателя са по-високи при мъжете, отколкото при жените.
Затова специалистите коментират, че позата на чаплата е надежден индикатор за промените, които настъпват в организма с възрастта.
Учените признават, че походката не е много добър показател за невромускулно стареене, тъй като промените в нейните характеристики корелират слабо с възрастта на участниците.