Затвори x
IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Тази вечер, 4 юли: Луната ни „гледа“

4 юли 2025 г. в 20:30
Последно: 4 юли 2025 г. в 17:40

Ако погледнете един от най-големите и най-древни кратери на Луната, има шанс да видите как ви „гледа“. Всъщност това явление се дължи на играта на светлина и сянка.

Тази седмица латинските букви V и X можеха да се видят на повърхността на Луната. Тези форми представляват оптичен ефект, причинен от играта на светлината и сянката, тъй като Луната е във фаза първа четвърт.

Вече не е възможно да ги видите, но на 4 и 16 юли, малко след залез слънце, има шанс да видите „очите“, които се появяват в кратера Клавий на Луната, пише IFLScience.

В момента Слънцето осветява само една част от видимата страна на Луната и следователно, подобно на други обекти, които се въртят около Слънцето, то има терминаторна линия, която разделя светлите и тъмните части на Луната.

Тази линия позволява да се определи триизмерната форма на структурите на повърхността на нашия спътник.

Повърхността на Луната изглежда различно близо до терминатора, защото Слънцето е по-близо до хоризонта там, което кара сенките да стават по-дълги.

Тези сенки улесняват разграничаването между различните структури. Следователно, двуизмерното изображение, когато е доминирано от сенки, изглежда почти триизмерно.

Например, много кратери се появяват близо до линията на терминатора, защото височината им ги прави по-лесни за виждане там.

Когато слънчевата светлина освети кратера Клавий, един от най-големите и най-старите на Луната, „Очите на Клавий“ могат да се видят точно в точния момент.

Кратерът Клавий се намира в южната част на видимата страна на Луната.

Диаметърът му се оценява на 230 км, а дълбочината му е почти 5 км. В същото време астрономите смятат, че се е появил преди почти 4 милиарда години. Тъй като Клавий е третият по големина кратер на Луната, понякога може да се види дори с просто око.

На дъното на кратера Клавий има сателитни кратери. Кратерите Клавий C и Клавий D, които имат диаметри съответно 21 км и 28 км, имат стени, които са по-високи от дъното на кратера. Когато Слънцето освети кратера Клавий в точното време, върховете на стените на кратера улавят слънчевата светлина преди останалата част от дъното на кратера и това създава два бели пръстена, които наподобяват чифт очи, надничащи от засенченото дъно.

Можете да видите тези „очи“ вечерта на 4 юли, но за това ще ви е необходим или бинокъл, или малък телескоп.

Следващият път, когато това явление може да бъде наблюдавано, ще бъде вечерта на 16 юли, когато Луната ще бъде във фаза трета четвърт.

Категории на статията:
Орбита