Затвори x
IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Технологии от миналото в защита на бъдещето: Хелиостати ще помагат в търсенето на астероиди

25 юли 2025 г. в 19:00
Последно: 25 юли 2025 г. в 16:45

В САЩ предлагат огледалата на слънчевите електроцентрали да бъдат използвани за важна мисия.

Тези устройства, наречени хелиостати, през деня фокусират слънчевите лъчи върху кула за производство на енергия. През нощта те обикновено не работят.

Физикът Джон Сандески от лабораторията Sandia обаче смята, че и в тъмната част на денонощието хелиостатите могат да бъдат полезни.

Например, за откриване на близкоземни обекти, които се движат в небето на фона на звездите. Това ще помогне за защитата на планетата от астероидно-кометна опасност.

В момента за търсене на астероиди се използват телескопи и фотоснимки.

На тези снимки специалистите търсят следи – ивици от бързо движещи се тела.

Методът работи, но изисква време, скъпо оборудване и нови обсерватории.

Сандески предлага не да се фотографират астероидите, а да се фиксира тяхното движение. Според него, дори една хелиостатна установка е способна да определи скоростта, с която астероид прелита покрай звездите.

За да провери идеята си, Сандески провежда серия нощни експерименти в Националния полигон за слънчева енергия в Ню Мексико.

Той използва един от 212-те хелиостата, без да променя нито софтуера, нито хардуера му.

Устройството просто е било накарано да се движи напред-назад веднъж в минута. Светлината от звездите, която то е събирало, е насочвана към 60-метрова слънчева кула, където ученият е инсталирал прости оптични прибори.

Събраната светлина е била милион пъти по-слаба от тази, с която хелиостатите работят през деня.

През цялата нощ Сандески е бил на върха на кулата, очаквайки постъпването на данни.

Той подчертава, че целта на експеримента е била друга: не да се открие астероид, а да се провери дали по този начин могат да се откриват обекти на фона на звездното небе. Оказало се, че е възможно.

Сандески отбелязва и други предимства на метода.

Например, подобни хелиостати могат да помогнат на военните да проследяват спътници, особено в района на лунната орбита, където обикновените телескопи работят трудно.

Според него, проследяването на обект от Земята в тази област е трудно, което налага търсенето на нови решения.

Предварителните резултати са представени на конференция на Международното общество по оптика и фотоника.

Статия за експеримента е публикувана и в сборника „Нетрадиционни методи за наблюдение, сензори и адаптивна оптика – 2024“.

Сандески подчертава, че сега е особено важна реакцията на други специалисти, за да се разбере доколко идеята е жизнеспособна и какви са нейните слабости.

Следващата стъпка, според него, може да бъде опит за откриване с помощта на хелиостат на вече известна планета.

Това ще покаже каква е точността и на какво е способна системата. В перспектива Сандески се надява не само да свърже повече огледала, но и да се научи да открива по-малки астероиди, които засега остават извън полезрението на традиционните телескопи.

Категории на статията:
Иновации