Телескоп на покрива на света започва да търси най-старите следи от Големия взрив

Институтът по физика на високите енергии (IHEP) към Китайската академия на науките съобщи за Синхуа, че телескопът AliCPT-1 е направил първите ясни изображения на Луната и Юпитер с честота 150 GHz.
Това бележи официалния старт на амбициозния китайски проект Ngari-1 за търсене на първични гравитационни вълни.
Те може би са ключът към познанието за това как е възникнала Вселената.
„Ако можем да засечем първичните гравитационни вълни, ще видим Вселената в първия момент от нейното съществуване. В същото време това може да се отрази благоприятно на успеха в технологии като криогенни свръхпроводящи детектори и нискотемпературна електроника за отчитане“, обяснява Джан Синмин от IHEP, главен учен на Ngari-1.
Експериментът Ngari-1 е предложен от неговия екип през 2014 г. и официално стартира в края на 2016 г.
„Основната цел е да се изгради телескоп за голяма надморска височина за откриване на първични гравитационни вълни на височина 5250 метра в района на Нгари, Тибетския автономен регион, за да се проведат за първи път високочувствителни наземни наблюдения на първични гравитационни вълни в северното полукълбо“, казва ученият.
В продължение на осем години, в които проектът е разработен, е трябвало да бъдат преодолени много предизвикателства. Включително липсата на кислород на големи височини.
Инсталирането и настройката на телескопа са завършени тази година.
Стартирано е дистанционно управление на телескопа и предаване на данни между Нгари и Пекин. Потвърдени са и ключови конструктивни показатели, като функционалност от край до край и ъглова резолюция.
В момента в светаима три основни бази за експерименти за откриване на първични гравитационни вълни.
Другите две, американски, се намират на Южния полюс и в пустинята Атакама в Чили.
Китайският телескоп става първият в Северното полукълбо.
„Като първата височинна обсерватория за гравитационни вълни в Северното полукълбо, този телескоп допълва глобалната мрежа“, коментира още Ли Хонг от IHEP.