Телескопът Hubble изпрати снимки на големия Магеланов облак (снимка)

Това изображение от космическия телескоп Hubble на НАСА/ЕКА показва блестящия облачен пейзаж на един от галактическите съседи на Млечния път – галактика-джудже, наречена Голям Магеланов облак, която се намира на 160 000 светлинни години от Земята.
Големият Магеланов облак е най-голямата от многото малки сателитни галактики на Млечния път.
Недалеч от Големия се намира Малкият Магеланов облак и между тези галактики се води епична гравитационна битка.
Галактиката Голям Магеланов облак се намира в южните циркумполярни съзвездия Дорадо и Менса. Последната е кръстена на истинска планина на Земята в района на Кейптаун.
Големият Магеланов облак не може да се види с просто око. Необходим е мощен рефлекторен телескоп.

Изображението на облаците прах в Големия Магеланов облак е станало възможно благодарение на уникалното оптично оборудване на Hubble, като Wide Field Camera 3 (WFC3), което е събрало данните за това изображение.
WFC3 съдържа множество филтри, всеки от които пропуска светлина с определена дължина на вълната и цвят.
Това изображение комбинира наблюдения, направени чрез пет различни филтъра, включително такива, които улавят ултравиолетова и инфрачервена светлина, невидима за човешкото око.
Прозрачните газови облаци наподобяват цветен захарен памук. Когато гледаме такъв жизнен космически пейзаж, е естествено да се запитаме дали цветовете са „реални“.
НАСА обясни, че когато учените комбинират оригиналните филтрирани данни в многоцветно изображение като това, те „присвояват“ цвят на всеки филтър. Резултатите от наблюденията във видимия спектър съответстват на цвета, който филтърът пропуска.
На по-късите дължини на вълните (ултравиолетови) обикновено се приписват сини или виолетови цветове, докато по-дългите инфрачервени дължини на вълните се приписва видимо червено.
Тази цветова схема отразява точно реалността, като същевременно добавя нова информация от области на електромагнитния спектър, които хората не могат да видят.