Затвори x
IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Телескопът James Webb чупи рекорди

23 май 2025 г. в 22:10
Последно: 23 май 2025 г. в 22:12

Космическият телескоп James Webb никога не спира да изумява. Този път той засече светлина от галактика, съществувала само 280 милиона години след Големия взрив. Галактиката с романтичното име MoM-z14 вече официално е най-далечната откривана някога.

За да се разбере мащабът на откритието, трябва да уточним, че червеното отместване на тази галактика е z=14.44. Колкото по-високо е това число, толкова по-далеч е обектът и толкова по-рано в историята на Вселената е съществувал.

Какво е особено интригуващо за MoM-z14? По-голямата част от светлината ѝ идва от звезди, а не от активно галактическо ядро ​​със свръхмасивна черна дупка.

Това означава, че галактиката съдържа невероятно ярки звезди, точно като тези, които теорията е предсказала за ранната Вселена.

Химичният състав на галактиката също крие изненади.

Съотношението азот-въглерод е по-високо от това на нашето Слънце и наподобява състава на древните кълбовидни звездни купове в Млечния път.

Оказва се, че наблюдаваме образуването на звезди при условия, подобни на тези, при които са се родили най-старите звезди в нашата галактика, пише „Вселена плюс“.

Тагове:
Категории на статията:
Вселена Наука