Затвори x
IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Тези мисии могат да променят разбирането ни за Космоса: Какво да очакваме през 2025 г.

1 януари 2025 г. в 14:58
Последно: 1 януари 2025 г. в 15:12

2024 г. беше изпълнена със забележителни мисии и важни открития за Космоса, но тази, която посрещнахме – 2025-та, ще бъде още по-вълнуваща в това отношение.

Космическият кораб Europa Clipper на НАСА започна пътуването си до спътника на Юпитер Европа.

Мегаракетата Starship на SpaceX направи първото си успешно кацане, отбелязвайки важен крайъгълен камък за бъдещи мисии в дълбокия Космос.

Китайският космически кораб Chang’e-6 достави за първи път на Земята проби от почвата от обратната страна на Луната.

И това са само част от постиженията, свързани с изследването на Космоса, които се превърнаха в епоха през 2024 г.

Сега космическите агенции по света се подготвят за още по-амбициозни мисии.

Дзенбо Уанг от Университета на Тенеси, САЩ, говори за най-вълнуващите мисии, планирани за 2025 г., които могат да променят разбирането ни за Космоса, пише ScienceAlert.

Изследване на Луната

Програмата на НАСА – Commercial Lunar Payload Services (CLPS) има за цел да достави научни и технологични полезни товари до Луната с помощта на спускаеми апарати на частни компании.

НАСА има няколко мисии CLPS, планирани за 2025 г., използвайки модули от Astrobotic, Intuitive Machines и Firefly Aerospace.

Тези мисии ще доставят различни научни инструменти и технологични демонстрации на различни места на лунната повърхност. По-специално, учените искат да проучат по-задълбочено лунната геология, както и да тестват технологиите, необходими за бъдещи пилотирани мисии до Луната.

Изследване на Космоса с телескопа SPHEREx

НАСА планира да изпрати телескопа SPHEREx в Космоса през февруари 2025 г. Тази обсерватория ще изследва Космоса в близка инфрачервена светлина.

Тази светлина е полезна за наблюдение на обекти, които са твърде студени или твърде отдалечени, за да се видят във видима светлина.

С помощта на телескопа SPHEREx учените планират да създадат цялостна карта на Вселената, събирайки данни за повече от 450 милиона галактики, както и повече от 100 милиона звезди в Млечния път.

Тези данни ще помогнат за по-доброто разбиране на произхода на галактиките и разпределението на вода и органични молекули в местата на раждане на нови звезди.

Изследване на ниска околоземна орбита с Space Rider

Европейската космическа агенция планира да проведе орбитален тестов полет на космическия самолет за многократна употреба Space Rider през третото тримесечие на 2025 г. Той е предназначен за провеждане на различни научни експерименти в ниска околоземна орбита.

Учените ще изучават как растат растенията, как се държат материалите и как протичат биологичните процеси без влиянието на гравитацията.

Space Rider също ще тества технологии, които ще бъдат използвани в бъдещи мисии до Луната или Марс.

Изследване на Луната с M2/Resilience

Японската мисия M2/Resilience, планирана за януари 2025 г., ще изпрати спускаем апарат и луноход на лунната повърхност.

Целта на мисията е да изследва лунната почва, за да изследва нейния състав и свойства.

Учените също така ще тестват как да разделят водата, за да произвеждат кислород и водород, като извличат воден лед от лунната повърхност.

Получените по този начин вода, кислород и водород могат да се използват за осигуряване на дългосрочно човешко присъствие на Луната.

Събиране и доставка на скални проби от астероид

Китайската мисия Tianwen-2 има за цел да събере и достави на Земята скални проби от близък до Земята астероид и да проучи комета. Мисията е планирана да стартира през май 2025 г.

Първо, космическият кораб ще пристигне до близкия до Земята астероид (469219) Камоалева с диаметър 40-100 метра, който е квазиспътник на Земята. Тоест обикаля около Слънцето, но остава близо до Земята. Именно от повърхността на този астероид ще бъдат събрани проби от местни скали.

След като достави пробите на Земята, космическият кораб ще лети към кометата на главния пояс 311P/PANSTARRS. Тази комета се намира в в астероидния пояс между Марс и Юпитер. Изучаването на астероида и кометата ще подобри разбирането за формирането и еволюцията на Слънчевата система.

Учените също така се надяват да използват получените данни, за да открият произхода на водата и органичните молекули на Земята.

Гравитационни маневри в Слънчевата система

През 2025 г. няколко космически кораба, изстреляни за изследване на различни обекти в Слънчевата система, ще извършат важни гравитационни маневри в дълбокия Космос.

Гравитационната маневра се използва от превозни средства за увеличаване на скоростта на полета, когато летят близо до определена планета и използват нейната гравитация за свои собствени цели. Това води до значителни икономии на гориво.

Гравитационните маневри също се използват за намаляване на скоростта и промяна на траекторията на полета.

През януари 2025 г. мисията BepiColombo ще направи шестото си прелитане покрай Меркурий, което ще помогне на превозното средство да влезе в орбита около първата планета от Слънцето до ноември 2026 г.

Апаратът BepiColombo трябва да открие от какво е изграден Меркурий и каква структура има.

През март 2025 г. космическият кораб Europa Clipper, който лети за изследване на луната на Юпитер Европа, ще извърши гравитационна маневра около Марс. Това ще помогне на устройството да набере необходимата скорост, което в крайна сметка ще го отведе в Европа през април 2030 г.

През август 2025 г. мисията JUICE ще прелети покрай Венера, което ще помогне на устройството да набере необходимата скорост за по-нататъшното си пътуване до Юпитер. След като пристигне, JUICE ще проучи ледените луни на Юпитер, за да види дали са обитаеми.

Категории на статията:
Вселена