Трудни дни за астронавтите Уилмор и Уилямс
Решението за връщането на астронавтите от „Старлайнър“ Бъч Уилмор и Сунита Уилямс от ниска околоземна орбита на Земята ще бъде взето в края на август. Това съобщава SpaceNews с позоваване на НАСА.
Според заместник-ръководителя на космическите операции на американската космическа агенция Кен Бауърсокс, тестът на готовността на кораба за връщане на астронавти на Земята е планиран за края на следващата седмица или началото на последната седмица на август.
„Старлайнър“ беше изстрелян към Международната космическа станция от третия опит. Първите два се увенчаха с неуспех – в началото и в края на месец май тази година стартът му беше отменен в последния момент, въпреки че астронавтите дори бяха заели местата си и ракетата носител беше пълна с гориво.
В миналото само няколко американски космически кораба са превозвали астронавти.
След „пенсионирането“ на американските космически совалки през 2011 г. астронавтите на НАСА трябваше да пътуват до МКС с руските космически кораби „Союз“. Точно това принуди американската космическа агенция да възложи през 2014 г. на „Боинг“ и „Спейс Екс“ да разработят нови космически кораби.
Явно астронавтите трябва да се заредят с търпение. И да се съсредоточат върху ежедневните си задължения. Всички се надяват те да се чувстват добре до намирането на решение.
Знаем, че престоят в Космоса се отразява на човешкото тяло и здраве.
През първите няколко дни в Космоса тялото унищожава всички новосъздадени червени кръвни телца. Този процес спира по-късно, но количеството червени кръвни телца си остава по-ниско до завръщането на Земята.
Ниските нива на гравитация кара астронавтите да губят до 1,5% от костната си маса на всеки месец, прекаран в Космоса. Освен това дългите космически пътувания могат да увеличат риска от Алцхаймер на по-късен етап. Възможни са още проблеми с очите и бъбреците.
Разбира се, на този етап най-важното е да бъде намерено решение за тяхното завръщане на Земята.