Учени: Да изградим прегради около ледниците
Изследователите смятат, че издигането на бариери ще помогне за ограничаване на покачването на морското равнище в бъдеще, заради глобалното затопляне.
Планетата ни е изправена пред безпрецедентни горещи вълни, суши и наводнения.
Ледените шапки неумолимо се топят, което води до затопляне на океаните и съответно до покачване на морското равнище.
Сега учените са фокусирани върху проблема да защитят ледените бариери на Земята с всички възможни средства, пише Science.
През последните няколко десетилетия експертите активно разглеждат геоинженерството като начин за разрешаване на климатичната криза на Земята. Става въпрос за охлаждане на бързо кипящата планета чрез инжектиране на частици високо в атмосферата, за да отразяват слънчевата светлина.
А сега изследователите предлагат нов начин за борба с последиците от изменението на климата: но той е по-скъп и доста противоречив.
Експерти предлагат да бъдат защитени уязвимите ледени покривки чрез изграждането на гъвкави бариери около тях, за да забави потапянето им в морето.
Някои обаче смятат този план за изключително скъп и логистично погрешен. А също така твърдят, че по този начин се отвлича вниманието от проблема с намаляването на емисиите на парникови газове.
При настоящите темпове на затопляне, изследователите прогнозират, че до края на века крайбрежните райони ще трябва да се справят с около 1 метър покачване на морското равнище.
При най-лошия сценарий загубата на ледените покривки на Гренландия и Антарктика може да повиши морското равнище с много повече от един метър.
Учените смятат, че вече е късно. Дори да успеем да намалим емисиите на парникови газове и да забавим затоплянето на планетата, ледените покривки на Земята могат да изчезнат през следващите векове.
Затова много специалисти, привържениците на концепцията за геоинженерството, вярват, че човечеството трябва да инвестира милиарди долари в проект, който ще спомогне за забавяне на покачването на морското равнище.
Джон Мур от университета в Лапландия твърди, че бихме могли да изградим „завеси“, прикрепени към морското дъно отвъд ръбовете на ледените блокове, с които да блокираме естествените потоци от топла вода, които топят леда отдолу.
Преди това учените предлагаха да се използва пластмаса за тази цел, но сега обмислят употребата на естествени влакна, платна или нещо като сезал, за да бъдат избегнати проблеми със замърсяването. Очаква се използването на такива „завеси“ да намали топенето на ледниците с невероятните 10 пъти.
Проектът е наистина много скъп – една такава „завеса“ около антарктическите ледници може да струва на света 88 милиарда долара.
Противниците му пък се опасяват, че подобни действия могат да демотивират хората и политиците да работят за намаляване на въглеродните емисии. И в резултат на това човечеството може да загуби дори това, което е постигнало до този момент.