Учени от Китай създадоха светодиод, базиран на екологично чисти медни съединения
Учени от Китай са създадали светодиод на базата на нанокластери от меден йодид. Предложеният процес и съставът на устройството ще направят възможно производството на екологични и евтини диоди с широк спектър на излъчване.
Източниците на светлина използват светодиоди и фотолуминесцентни материали, за да създават бяла светлина от компоненти, които излъчват на различни дължини на вълната.
Високата цена на някои редки метали, използвани в производствения процес, и токсичността на други обаче принуждават учените да търсят алтернативни подходи.
Китайски екип от изследователи предлага използването на нанокластери от меден йодид и показа характеристиките на светодиод, създаден по този начин. Работата е публикувана в списание Light: Science & Applications.
Учените са разработили метод за производство на нанокластери от меден йодид чрез едноетапен синтез и утаяване.
Благодарение на правилния подбор на лиганди и разтворител, нанокластерите демонстрират ултра-широка емисионна лента, висока луминесцентна ефективност (до 60%), еднаква и компактна структура и отлична стабилност при различни условия на околната среда и температурни колебания.
Тези светодиоди имат FWHM от приблизително 120 нанометра, пикова външна квантова ефективност от 13%, рекордна максимална яркост от приблизително 50 000 кандела на квадратен метър и дълъг живот на половин яркост от 137 часа при 100 кандела на квадратен метър.
Нещо повече, те показват почти еднаква производителност както в атмосфера на инертен газ, така и във въздух.
Разработеният материал има редица предимства в сравнение с традиционните осветителни технологии.
Светодиодите, произведени с помощта на предложения процес, могат да се произвеждат масово евтино и лесно.
Високата структурна твърдост на нанокластерите във възбудено състояние осигурява тяхната отлична устойчивост на външни влияния и температурни промени.
Благодарение на тези свойства, базираните на мед нанокластери отварят перспективи за създаване на широколентови светодиоди, които са по-безопасни за хората и природата, пише Nature.