Учени откриха „бяло злато“ на стойност 540 милиарда долара на дъното на гигантско езеро в Калифорния
Под мътните води на калифорнийското Солтън сий учените са открили едно от най-големите находища на литий в света, наречен „бялото злато“.
Оценени на 540 милиарда долара, резервите обещават да трансформират индустрията за батерии в САЩ, правейки страната независима от вноса на литий и укрепвайки позицията си в глобалната надпревара за чиста енергия.
Процесът на добив на този ресурс обаче поставя значителни екологични, социални и логистични предизвикателства.
Солтън сий, разположено в окръг Империал в Южна Калифорния, крие около 18 милиона тона литий.
За сравнение, този обем е достатъчен за производството на батерии за повече от 382 милиона електрически превозни средства, повече от общия брой превозни средства в Съединените щати.
Професорът по геохимия от Калифорнийския университет Майкъл Маккибън коментира: „Това откритие може да направи САЩ напълно самодостатъчни в производството на литий, елиминирайки зависимостта от вноса, особено от Китай.“
Губернаторът на Калифорния Гавин Нюсъм нарече региона „Саудитска Арабия на лития“, подчертавайки потенциала му да промени енергийната стратегия на САЩ.
Процесът на извличане на литий включва пробиване на геотермални кладенци за достъп до солена вода, съдържаща литий. „Саламурата“ се извлича, пречиства от литий и след това се изпомпва обратно в земята. Този процес обаче крие значителни рискове.
На първо място – екологични заплахи.
Добивът изисква огромни количества вода, което може да увеличи недостига на вода в региона, зависим от река Колорадо.
Нивата на прах и токсични частици вече причиняват увеличаване на астмата сред местните жители. Интензивният добив може да влоши ситуацията.
Има и социални и културни последици.
Регионът е заобиколен от исторически и свещени индиански места, включително Obsidian Butte. Добивът на литий може да застраши тези райони.
Налице са и логистични трудности. Въпреки технологичния напредък, добивът на литий остава скъп и изисква значителни инвестиции.
Имперският окръг е един от най-бедните в Калифорния. Литиевият бум може да промени това, създавайки работни места и генерирайки данъчни приходи.
Предвижда се 80% от приходите от добива на литий да бъдат използвани за разработване на местни проекти.
Местната общност остава предпазлива, изисквайки внимателно проучване на дългосрочните въздействия от минното дело.
Запасите от литий в Салтън сий представляват както надежда за енергийна независимост на САЩ, така и потенциална заплаха за околната среда и местните общности.
Този проект ще тества способността на САЩ да балансират икономическия растеж, устойчивото развитие и опазването на околната среда.