Затвори x
IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Учени разработиха иновативен начин за активиране на Т-клетките, борещи се с рака

14 септември 2024 г. в 19:07
Последно: 14 септември 2024 г. в 19:11

Екип изследователи от САЩ и Германия е разработил иновативен метод за стимулиране на имунните Т-клетки, които се борят с раковите. Изследването, публикувано в списанието Cell, отваря нови перспективи в областта на имунотерапията.

Ключов елемент в новия подход е използването на допълнителни митохондрии за подобряване на ефективността на Т-клетките.

Митохондриите, известни като „електроцентралите“ на клетките, играят ключова роля в захранването на клетъчната активност.

Изследователите са открили начин за прехвърляне на тези важни органели от мултипотентни стромални клетки към Т-клетки, което значително подобрява техните противоракови свойства.

По време на експериментите учените са създали условия за взаимодействие на Т-клетки със стволови клетки от костен мозък. Този процес позволява прехвърлянето на митохондрии през специални нанотръби.

Резултатите са впечатляващи: Т-клетките, заредени по този начин, показват много по-висока ефективност в борбата срещу туморните клетки в сравнение с конвенционалните Т-клетки.

Един от най-важните аспекти на това откритие е способността на модифицираните Т-клетки не само да се размножават бързо, но и да предават допълнителни митохондрии на своите дъщерни клетки.

Това свойство гарантира дълготрайно запазване на повишената активност на имунните клетки, което е от решаващо значение за да могат клетките да устоят на агресивната туморна среда.

Изследователите отбелязват, че този метод има потенциала значително да подобри съществуващите програми за имунотерапия при онкологично заболяване, пише Planet Today.

В бъдеще те обмислят възможността за използване на стромални клетки от собствения костен мозък на пациента за „зареждане“ на собствените му Т-клетки, преди да ги използват в терапията.

Категории на статията:
Медицина