Затвори x
IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Учени огромно количество вода под земята в планините

14 януари 2025 г. в 19:30
Последно: 14 януари 2025 г. в 15:48

Учени от университета на Орегон в САЩ са открили подземен водоносен хоризонт с обем най-малко 81 кубични километра в централната част на Каскадния хребет.

Този обем вода е почти три пъти по-голям от максималния капацитет на езерото Мийд, основният резервоар на река Колорадо. Работата е публикувана в списание Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS).

Водоносният хоризонт е слой от скала или седимент, който съдържа и предава вода, позволявайки ѝ да се движи през пори или пукнатини в скалата.

Такива хоризонти могат да бъдат наситени с вода в различни количества и те са източници на подземни води, които могат да се използват за водоснабдяване, напояване и други нужди.

„Това е като гигантска водна кула, скрита в планините“, обяснява Лейф Карлстром, водещ изследовател и геолог.

Повечето жители на Орегон получават питейната си вода от реки, които извират в Каскадния хребет. Например река Макензи, която захранва град Юджийн, произхожда от извори, захранвани от този водоносен хоризонт.

Ново проучване установи, че хоризонтът на Орегон е формиран от вулканична дейност, която преди милиони години е създала порести вулканични скали, способни да задържат огромни обеми вода.

В същото време големи количества вода, взаимодействайки с магмата, могат да провокират експлозивни изригвания, които изхвърлят пепел и газове в атмосферата.

За анализа учените са използвали данни от сондажни проучвания, започнали през 80-те и 90-те години на миналия век в търсене на геотермални ресурси.

Чрез измерване на температурите на различни дълбочини те откриха, че водата, проникваща през пукнатини във вулканичните скали, охлажда на голяма дълбочина. Това позволи на изследователите да определят обема и дълбочината на водоносния хоризонт.

Въпреки големите количества вода, Карлстром предупреждава, че ресурсът е ограничен и трябва да се използва внимателно.

Хоризонтът се подхранва предимно от сняг, но поради изменението на климата снежната покривка в региона бързо намалява и повече валежи падат като дъжд.

„Това е геоложки дар, но неговата устойчивост зависи от наличието на възобновяеми ресурси“, казва съавторът на изследването Гордън Грант.

Експертите са на мнение, че е необходимо по-нататъшно проучване на водоносния хоризонт, за да се разбере как ще реагира на изменението на климата и метеорологичните аномалии в бъдеще.

Категории на статията:
Открития