Затвори x
IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Учени твърдят, че пътуването във времето вече се случва

1 април 2025 г. в 10:39
Последно: 1 април 2025 г. в 10:57

Специалисти от университета на Куинсленд са стигнали до извода, че пътуването във времето е теоретично възможно, без да води до парадоксални ситуации, пише IOP Publishing.

Физиците твърдят, че пътуването във времето вече се случва. Авторите на изследването казват, че подобни пътувания са изцяло в съответствие с принципите на детерминизма, което предполага, че е невъзможно за пътника да промени хода на предварително определени събития.

Ако някой се опита да се намеси в миналото, историята намира начин да го заобиколи, така че резултатът от събитията да остане непроменен.

Изследователите обаче подчертават, че известният „парадокс на дядото“ не е единственият проблем, който предотвратява пътуването във времето. В момента няма необходимата технологична база за извършване на подобни движения.

Физикът Барак Шошани от Канадския институт за теоретична физика във Ватерло също предполага, че пътуването във времето е възможно, но само ако се премине към алтернативни времеви линии. Той пише за това в статия, публикувана в списание SciPost Physics Lecture Notes.

Хипотезата за съществуването на паралелни светове се разглежда също в рамките на интерпретацията на квантовата механика. В момента учените продължават да изследват съвместимостта на тези идеи с други теоретични аспекти.

Категории на статията:
Загадки