Учени възкресиха организъм, лежал на дъното на Балтийско море 7000 години

Балтийско море даде на науката ново интересно откритие. Екип от учени успя да върне към живот водорасли, които са лежали под слой тиня на морското дъно в продължение на около 7000 години, пише Interesting Engineering.
Експерт по фитопланктон и водещ автор на изследването, Сара Болиус, анализира седиментни ядра от Балтийско море, за да идентифицира жизнеспособни латентни фитопланктонни клетки от миналото.
Седиментните отлагания съдържат улики за това какви са били древните екосистеми.
Идентифицирайки внимателно пасивни клетки и повторното им активиране при благоприятни условия, изследователите могат да анализират техните генетични и физиологични характеристики. И да ги сравнят със съвременните популации на фитопланктона.
Чрез изучаване на компонентите на седимента, известни като прокси, учените могат да направят извод за това каква е била солеността в миналото, нива на кислород и температурни условия.
Комбинирането на тези данни с генетичен и функционален анализ на съживения фитопланктон ще помогне да се разкрие как и защо тези организми са се адаптирали към промените в околната среда в Балтийско море.
В допълнение, екипът установил, че жизнеспособните водорасли могат да бъдат съживени от латентност при благоприятни хранителни и светлинни условия.
Спящите водорасли са били успешно „събудени“ от девет проби от седименти, всяка взета от различни слоеве, представляващи приблизително 7000 години история на климата на Балтийско море.
„Тези отлагания са като капсула на времето, съдържаща ценна информация за минали екосистеми и биологичните общности, които са ги обитавали, тяхното развитие на населението и генетични промени“, обяснява Болиус.
Забележителен е фактът, че съживените водорасли не само оцеляха, но и запазиха пълната си биологична функция.
Те продължават да растат, да се делят и фотосинтезират точно като техните съвременни потомци, без да показват видима загуба на жизнеспособност.
„Фактът, че наистина успяхме успешно да реактивираме такива стари водорасли от латентно състояние, е важна първа стъпка в по-нататъшното развитие на инструмента Resurrection Ecology в Балтийско море. Това означава, че вече е възможно да се провеждат „експерименти със скок във времето“ на различни етапи от развитието на Балтийско море в лабораторията“, добавя Болиус.