Затвори x
IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Учени за първи път отпечатаха аорта на 3D биопринтер и я трансплантираха

7 май 2025 г. в 08:33
Последно: 7 май 2025 г. в 08:33

Изследователи от Йейлския университет създадоха първата синтетична аорта, използвайки 3D биопринтер, и успешно я имплантираха в плъхове. Технологията може да бъде пробив в лечението на сърдечно-съдови заболявания, позволявайки подмяна на увредени кръвоносни съдове при хората, пише в Scientific Reports.

Сърдечно-съдовите заболявания, като коронарна болест на сърцето, отнемат милиони животи всяка година.

Традиционните методи на лечение – трансплантация на собствените съдове на пациента (автоложни присадки) или използване на синтетични тръби – имат недостатъци: първите изискват сложни операции и често не се приемат от организма, докато вторите са подходящи само за големи съдове и са склонни към инфекции.

Експерти от Йейл са измислили решение: 3D биопринтиране на съдове от живи клетки.

Екип, воден от Джон Гейбел, взел аортни клетки от плъх (гладкомускулни клетки и фибробласти), отгледал ги и ги поставил в биопринтер.

Принтерът „изстисква“ клетките върху въртяща се стоманена тръба, образувайки съд за няколко дни. Биопечатът е като 3D принтер за жива тъкан: клетките, слой по слой, създават съд, който точно възпроизвежда естествения.

„Може би си мислите, че има голяма разлика между плъх и човек, но това не е вярно. Въпросът е само в размера на съда“, казва Гейбел.

Всички животни, на които са имплантирани аорти, са се възстановили, а трансплантираните съдове работят, дори ако клетките бяха от различен плъх.

Скоростта на отпечатване на нови съдове е само няколко дни, което е много по-бързо от стария метод с биореактор, където тъканта расте в продължение на седмици. Освен това могат да се използват донорски клетки, което ускорява процеса.

„Теоретично, дори не е необходимо да събираме клетки от пациента“, отбелязва Гейбел.

Това е първата стъпка към биопечатане на кръвоносни съдове за хора, което ще промени коренно грижите за пациента, коментират специалистите.

Например, в случай на диабетно стъпало, където лошото кръвообращение заплашва с ампутация, отпечатан съд може да възстанови кръвния поток и да спаси краката.

Категории на статията:
Иновации Медицина