Затвори x
IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Ученик откри 1,5 милиона неизвестни обекта в Космоса с помощта на AI

13 април 2025 г. в 09:14
Последно: 13 април 2025 г. в 09:14

Американски ученик е открил 1,5 милиона неизвестни досега обекта в Космоса, за което разказва в статия, в съавторство с учени от Калифорнийския университет.

Той е разработил нов алгоритъм за изкуствен интелект, който може да помогне на астрономи и астрофизици в различни изследвания.

Матео Пас започва да се интересува от астрономията в началното училище.

През лятото на 2022 г. той започва да учи астрономия и свързаните с нея компютърни науки в Академията за търсене на планети на Caltech.

Неговият наставник е работил повече от 10 години в екипа, опериращ с инфрачервения телескоп NEOWISE, който сканира небето за астероиди и други близки до Земята обекти.

Telexop също така открива температурни промени в други, по-отдалечени космически обекти, които мигат интензивно, пулсират или светлината от тях свети различно. Тези променливи обекти включват квазари,нови и сдвоени звезди.

Ако екипът на NEOWISE успее да идентифицира тези обекти и да ги направи достъпни за астрономическата общност, полученият каталог може да даде представа за това как космическите обекти се променят през годините.

Паз получава „лятна задача“ – да вземе малък участък от небето и да види дали в него могат да бъдат намерени променливи звезди. Студентът решава да използва AI, работещ с данни, предоставени му от неговия ментор.

Матео разработва метод за машинно обучение, който може да анализира целия набор от данни и да идентифицира потенциални променливи обекти.

В рамките на месец и половина AI моделът започна да дава резултати. Например, оказва се, че NEOWISE не може систематично да открива и класифицира много обекти, които или пламват бързо, или се променят постепенно за дълги периоди от време.

Паз усъвършенства AI модела, за да обработи всички необработени данни от наблюдения на NEOWISE и анализира резултатите. Алгоритми, обучени да откриват малки разлики в инфрачервените измервания на телескопа, маркират и класифицират 1,5 милиона потенциални нови обекта.

Тази година Паз и учени от Калифорнийския университет планират да публикуват пълен каталог на променливи обекти.

Паз завършва училище, но вече работи в Калифорнийския технологичен институт – в Центъра за инфрачервена обработка и анализ (IPAC), който обработва, архивира и анализира данни от NEOWISE и няколко други космически мисии, поддържани от НАСА.

Категории на статията:
Браво!