Затвори x
IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Учените проучват платото Алтиплано в Андите: Какво откриха?

25 юли 2024 г. в 08:40
Последно: 25 юли 2024 г. в 08:09

Алтиплано е обширно плато в Андите, което се издига на повече от 4 хил. метра над морското равнище. Образувало се в резултат на процес, наречен орогенно издигане, започнал преди повече от 20 милиона години, пише LiveScience.

Орогенезата е съвкупност от интензивни геоложки процеси, довели до образуването на верижни планини. Процесът може да отнеме десетки милиони години

Алтиплано е на второ място по височина и ширина след Тибетското плато и изучаването му може да помогне на учените да разберат формирането на подобни региони по света.

Експертите са комбинирали различни източници на данни, за да проследят еволюцията на напрежението и деформацията на земната кора в района на Пуна (южно-централното плато на Андите, простиращо се на териториите на Перу, Боливия, Чили и Аржентина), през последните 24 милиона години.

За да картографират настоящите структурни характеристики на платото, учените са разчитали на сателитни изображения. След това получените данни са им помогнали да моделират промените в минали деформации на платото.

Изследователите са използвали и уран-оловно датиране, за да определят възрастта на цирконите, които съхраняват данни за условията, при които са се образували.

Екипът е установил, че платото е еволюирало на четири етапа. Според авторите на изследването подобен процес се е случил и по време на формирането на Тибетското плато и Перуанските Анди.

Резултатите от изследването не показват признаци на процес на срутване.

Категории на статията:
Наука Процеси