Затвори x
IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Учени сложиха край на спора, свързан с цивилизацията от долината на Инд

8 септември 2024 г. в 12:26
Последно: 8 септември 2024 г. в 10:31

Дълго време археолозите не можеха да решат какво точно представлява необикновената структура в Лотал, построена по време на цивилизацията от долината на Инд. Едва наскоро, благодарение на използването на нови технологии, учените успяха да решат спора.

След откриването на археологически обекти в Лотал, Индия, експертите отдавна спорят дали там е съществувала корабостроителница по време на цивилизацията от долината на Инд. Според някои алтернативни интерпретации, басейнът може да е служил като резервоар за напояване.

Изследователи от Индийския технологичен институт Гандинагар (IITGn) са предоставили нови доказателства в подкрепа на нейното съществуване, пише Arkeonews.

Наличието на структура с входни и изходни канали и платформа от кални тухли за обработка на товари е основният аргумент в полза на теорията за корабостроителницата.

Проучването на IITGn обаче хвърля нова светлина по темата, като идентифицира, че река Сабармати някога е течала близо до Лотал, въпреки че сега тече на около 20 км по-далеч.

Откритието също така разкрива маршрута за пътуване, който свързва различни места в Харап, включително Ахмедабад, Нал Саровар и Долавира.

Изследването, включило анализ на данни от сателитни изображения, ранни карти и цифрови модели на релефа, обяснява, че постепенното изместване на река Сабармати съвпада с периода, когато Лотал е бил оживено пристанище.

Цивилизацията на Харапа или долината на Инд, която процъфтява между 2500 и 1700 г. пр.н.е., е една от най-старите човешки култури, заедно с тези в Месопотамия и Египет.

Лотал, най-южният регион на тази цивилизация, се откроява като необичайно селище.

Смята се, че около 2500 г. пр.н.е. местни търговци и занаятчии, които имали връзки с регионите Синд и Качх, започнали да се заселват в Лотал.

Лотал е широко известен със своите добре запазени тухлени конструкции, особено с големия басейн, за който се смята, че е функционирал като корабостроителница – теория, която предизвика много спорове в археологическите среди.

Различни артефакти, открити в Лотал, показват неговата значителна роля в международната търговия. Градът е бил център за износ на памучни изделия, каменни мъниста и слонова кост.

Харапската керамика и мъниста, открити в далечни региони като Месопотамия и Персийския залив, допълнително подкрепят тезата за сериозните му търговски връзки.

Категории на статията:
Археология