Ето какви странни промени в здравето на астронавтите забелязват учените
![](https://megavselena.bg/wp-content/uploads/2024/07/ai-generated-8337814_1280-950x633.png)
Свидетели сме на много предизвикателни и вълнуващи времена за най-влиятелните космически корпорации в света. Амбициозните им планове за завладяване на други планети и галактики започват да се сбъдват.
НАСА подготвя астронавти за мисия до Луната. А астрофизиците от SpaceX са решени да колонизират Марс. Според техните прогнози през следващите няколко години ще се състои експедиция до Червената планета.
Много учени обаче все още са скептични относно амбициозните планове на космическите корпорации.
И техните аргументи могат да спрат работата на мисиите.
Някои астрофизици са убедени, че продължителният престой в Космоса се отразява негативно на човека. Следователно такива дълги експедиции, като пътуванията до Марс, трябва да бъдат забранени.
Опасностите от дългосрочния престой в условия на нулева гравитация бяха обсъдени за първи път през 2013 г.
Тогава астронавтът на НАСА Карън Найберг направи снимка на окото си след 166 дни в Космоса. Сега това се счита за кратък период от време, прекаран в нулева гравитация.
На снимката лекарите забелязаха подуването, което Карън имаше, което се забелязваше дори след завръщането ѝ в базата.
Учените стигнаха до извода, че момичето е изправено пред често срещан проблем сред астронавтите. При нулева гравитация натискът върху такъв крехък орган като човешкото око се увеличава. И това води до подуване на нерва, сплескване на задната стена и общи промени в зрението.
Според учените обаче това дори не е най-опасната последица от дългите експедиции. Много по-застрашен е опорно-двигателният апарат, който може никога да не функционира както преди. Не са напълно ясни и последиците върху нервната система и мозъка.