Затвори x
IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

James Webb откри странни промени в активността на черна дупка в Млечния път

20 февруари 2025 г. в 12:45
Последно: 20 февруари 2025 г. в 12:45

Екип от американски астрономи, използвайки телескопа James Webb, откри неочаквана активност в свръхмасивната черна дупка в центъра на нашата Галактика.

Идеята, че гигантът трябва да се счита за „спящ“, ще трябва да се отхвърли като остаряла. А наблюденията на Стрелец A*, продължили дълъг период от време, позволиха за първи път да се проследи как се „храни“.

„Храненето“ на черните дупки е невероятно вълнуващ и зрелищен процес, съпроводен с много ярки светкавици, емисии и други релативистични ефекти.

Благодарение на James Webb учените са могли да наблюдават Стрелец A*, свръхмасивен гигант в центъра на Млечния път.

Наблюденията, провеждани от 2022 г. насам, показаха на астрономите донякъде неочаквана страна от живота на на главната черна дупка в нашата галактика. Оказа се, че тя съвсем не е толкова „мързелива“ и „сънлива“.

Точно обратното: районът около Стрелец A*, както се оказва, буквално „кипи“.

Яркостта на акреционния диск непрекъснато „скача“ и в него се появяват мощни изригвания от един до три пъти на ден.

„Изблиците на активност са типични за всички свръхгигантски черни дупки, но нашият Стрелец A* се оказа уникален. Постоянно „пламва“ и никога не достига до състояние на пълен покой.“, казва Фархад Юсеф-Заде, професор в Северозападния университет и водещ автор на изследването.

По отношение на механизма, по който възникват, тези изригвания са донякъде подобни на слънчевите изригвания, само че са невъобразимо по-мощни.

Облаци от газ в акреционния диск, сблъсквайки се един с друг и компресирайки се под въздействието на мощни магнитни полета, изхвърлят потоци от плазма.

В крайна сметка около 10% от общата маса, концентрирана в диска, се изхвърля. А останалото неизбежно потъва под хоризонта на събитията.

Категории на статията:
Вселена