Уникални нови снимки на слънчевата активност

Уникалната система от камери на вакуумния телескоп в „Тейде“ е създала високо детайлни изображения на слънчевата активност. Те помагат на учените да изследват големи площи и сложни процеси на повърхността на звезда.
Повърхността на динамичното Слънце по време на периоди на висока активност е покрита с големи и сложни групи слънчеви петна. Обсерваторията „Тейде“ на остров Тенерифе е оборудвана с нова система от камери на вакуумния кулов телескоп (VTT).
Използвайки технология за реконструкция на изображения, тя позволява да бъдат заснети най-малките структури в активните зони на звездата, пише Phys.org.
Много големи наземни телескопи са способни да виждат фини детайли на Слънцето, но те са ограничени до малък ъгъл на гледане, пропускайки общата картина за това как се развиват активните региони.
Космическите кораби или глобалните мрежи за наблюдение виждат непрекъснато цялата повърхност на Слънцето. Те обаче нямат достатъчно оборудване, за да изучават сложни и бързо развиващи се процеси, причинени от промени в магнитното поле.
Вакуумният телескоп „Тенерифе“, работещ от 1988 г., заема междинно положение между големи и малки инструменти благодарение на широкото си зрително поле и високата си разделителна способност.
Институтът по астрофизика „Лайбниц“ в Потсдам е разработил нова система от камери, която за първи път прави възможно възпроизвеждането на цялото зрително поле на VTT.
Записва кратки експозиции с резолюция 8000 x 6000 пиксела при 25 кадъра в секунда.
След обработка на стотици изображения, се създава финално изображение с 8K резолюция, елиминирайки изкривяванията от земната атмосфера.
По този начин се постига теоретично възможна ъглова резолюция от около 100 км на повърхността на Слънцето.
Анализът с ускорен кадър помага за изучаване на бързи промени в рамките на десетки секунди.
Системата от камери допълва съществуващите инструменти на обсерваторията, включително устройствата HELLRIDE, LARS и FaMulus, използвани от различни изследователски институции в Германия.
Ролф Шлихенмайер от Кьолнския институт за слънчеви изследвания подчертава важността на едновременния анализ на локалните детайли и цялостното поведение на магнитното поле за пълно разбиране на динамиката на слънчевата активност.
Получените изображения покриват площ приблизително една седма от диаметъра на Слънцето (~200 000 км).
Това позволява детайлно изучаване на големи активни зони и явления. Включително движение на плазмата и групи от слънчеви петна.
Големите съвременни телескопи обикновено работят само с области с диаметър около 75 хиляди километра.
Особен интерес представляват наблюденията в G спектралната лента, които показват включването на слънчеви петна в мащабна конвективна структура (супергранули).
Посоката и усукването на полусенките показват сложна структура на магнитното поле, която е причинила мощни изригвания в активната зона.