Затвори x
IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Уран и Нептун не са това, което изглеждат: Ново откритие обяснява мистерията на Плутон (снимка)

21 ноември 2024 г. в 18:40
Последно: 21 ноември 2024 г. в 19:03

Астрономите са открили какъв е бил истинският химичен състав на ранната Слънчева система. Оказва се, че тя е съдържала много повече въглерод, кислород и азот, отколкото се смяташе досега.

Това откритие обяснява защо Плутон, най-големият обект в пояса на Кайпер, е направен от скали, а не от лед.

Освен това ледените гиганти Уран и Нептун може да съдържат повече камъни от очакваното. Изследването е публикувано в The Astrophysical Journal, пише Space.

Неочаквано високата плътност на Плутон, който е предимно скали, а не лед, отдавна озадачава астрономите.

Тази планета джудже е най-големият обект в пояса на Кайпер, регион, изпълнен със скалисти тела, който започва отвъд орбитата на Нептун.

Тоест, като се има предвид, че Плутон се намира в много студен регион на Слънчевата система, той трябва да е леден, а не скалист обект…

Сегашните модели на първичния газ и прах, от които е създадена Слънчевата система, не предполагат създаването на богати на скали обекти в пояса на Кайпер, казват учените.

Но повечето от тези обекти се състоят главно от скали, а не от лед.

Авторите на изследването установили, че в ранната Слънчева система е имало много повече въглерод, азот и кислород, отколкото се смяташе досега.

Големите количества въглерод намаляват количеството налична вода, което води до образуването на пълни с камъни, а не с лед обекти в пояса на Кайпер. Това важи и за Плутон.

Извършен е нов анализ на данни от космическия кораб Rosetta, който внимателно е проучил кометата 67P/Churyumov-Gerasimenko, родена в пояса на Кайпер.

Проучването е установило, че устойчивите на слънце химикали в ранната Слънчева система са транспортирали значителна част от първичния въглерод до нейните външни региони, където са създадени обектите от пояса на Кайпер.

Въглеродът е уловен в относително стабилни химични съединения като въглероден оксид (CO) и въглероден диоксид (CO₂). Това намалява количеството свободен кислород, наличен за образуване на воден лед.

Анализирани са също проби от астероидите Ryugu и Bennu и е установено, че там няма сулфати.

Това означава, че астероидите са натрупали по-малко воден лед, отколкото се смяташе досега.

Авторите на изследването смятат, че прекомерното съдържание на въглерод в ранната Слънчева система показва, че планетите Уран и Нептун може да съдържат повече скали от очакваното. Тоест това може да не са ледени гиганти.

Категории на статията:
Слънчева система