Затвори x
IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

В близост до Слънчевата система е открита бъдеща свръхнова

7 април 2025 г. в 17:03
Последно: 7 април 2025 г. в 17:03

Екип от британски астрономи не само откри рядка нова двойна система в пределите на Млечния път, която върви към катастрофа, но и я намери буквално в съседство със Слънчевата система.

Това означава, че с течение на времето избухването на свръхнова от типа Ia ще се случи на разстояние „само“ няколко десетки парсека от нас. Но това събитие вероятно ще се случи след милиарди години, пише Nature Astronomy.

Свръхновите от типа Ia не са обикновени свръхмасивни звезди, които умират заради изчерпване на запасите от водород. Такива събития се случват с белите джуджета, които хилядолетия наред „крадат“ материал от своите звездни спътници. Това се случва, когато масата им надхвърли критичната бариера, след което настъпва епичен термоядрен взрив.

Тъй като тази „бариера“ е еднаква за всички бели джуджета, те могат да служат като „стандартни свещи“ – помагайки на астрономите да определят разстоянието до избухването въз основа единствено на тяхната яркост.

Това обяснява защо астрономите се радват на всяко откритие на свръхнова тип Ia.

Но докато това обикновено се случва в някои далечни галактики или в противоположния край на Млечния път, този път обектът се намира само на 150 светлинни години от Земята. Това е двоична система от две бели джуджета, чиято маса надхвърля 1,56 слънчеви – което я прави най-тежката в нейния клас.

И двете звезди се въртят около общ център на масата на разстояние само 1/60 от астрономическата единица – така че едно завъртане отнема не повече от 14 часа. Джуджетата постепенно ще се приближават едно към друго, докато започнат да правят оборот на всеки 30 секунди.

При това разстояние сблъсъкът им бъде неизбежен, което ще доведе до грандиозна космическа експлозия.

Като се вземе предвид разстоянието (само 45 парсека), светлината от изригването в нашето звездно небе ще бъде 10 пъти по-ярка от пълната Луна.

Разбира се, докато това се случи, вероятно няма да съществуват нито Луната, нито Земята…

Според астрономите от университета на Уоруик (които са изследвали новооткритата система с помощта на няколко оптични телескопа), до взрива има минимум 23 милиарда години. Това е значително повече от цялото време, през което Вселената е съществувала (около 13,8 милиарда).

Така че засега астрономите ще трябва да изучават свръхнови от тип Ia на по-отдалечени места, като например зрелищната спирална галактика, наскоро заснета от Hubble.

Категории на статията:
Вселена Явления